Slovensko

Lázně za humny

dub 13 2014

Kousíček od českých hranic se nacházejí lázně Smrdáky. Od českých hranic je to necelých 25 kilometrů. Smrdáky leží jen kousíček od slovenského města Senica. Lázně Smrdáky leží v nadmořské výšce 241 metrů nad mořem. Lázně jsou situované do Záhorské nížiny.


Malá obec, ale sympatické lázně
Smrdáky jsou sice velmi malou obcí, nicméně zdejší lázně mají skvělou léčivou minerální vodu. Slovenská obec Smrdáky čítá pouze něco málo přes 700 obyvatel. Pro někoho to může připadat velmi málo, nicméně pro léčivý pobyt ve zdejších lázní to může vašemu organismu jenom prospět. V okolí lázní je totiž krásný klid, takže se můžete dokonale soustředit pouze na svou léčbu a relaxaci.

smrdáky 017

Lázně Smrdáky foto Černý tulipán


Lázně uprostřed pěkné přírody
Hlavní budovy lázní jsou přirozeně zasazené do místního rozlehlého parku, který postupně přechází do okolní pěkné přírody. Park je ideálním místem pro zdravotní procházky. Ve zdejších lázních se léčí onemocnění pokožky. Pro léčení pokožky se zde používá osvědčené balneoterapie. K léčbě se využívá zdejší léčivá minerální voda. Ta má značný obsah sirovodíku. Vedle minerální vody se zde také využívá sirné bahno. Léčí se zde také nemoci pohybového ústroji.
Ústřední budova celého lázeňského areálu je moderní hotel Centrál, který má terasovitou podobu. Moderní budovy pak přiléhají k těm starším. Nejstarší budova celého areálu pochází z počátku 19. století.

smrdáky 021

Obec Smrdáky foto Černý tulipán


Nová Ves byla přejmenována na Smrdáky
V minulosti se zdejší obec jmenovala Nová Ves. Po objevení zdejší léčivé minerální vody, která trochu páchla, se ale místním obyvatelům začalo posměšně říkat "Smrdáci". Tato posměšná a hanlivá přezdívka se však natolik vžila, že se dostala do samotného názvu obce. Lázeňství se zde rozšířilo již začátkem 19. století, kdy zde byl postaven první lázeňský dům, který zval movitý pány k léčbě pokožky. Pak vznikl rozlehlý lázeňský park, který byl vybudován na místě velkého močálu, který byl vysušen.


Pěkný zámeček
V areálu lázní Smrdáky se nachází pěkný zámeček. Tento malý zámek byl postaven samotným zakladatelem lázní, kterým byl Josef Vietoris. Budova zámečku pochází z roku 1839. U zámečku se rovněž nachází venkovní pódium, kde se v letních měsících pořádají koncerty pro lázeňské hosty.