Slovensko

Mohyla Rastislava Štefánika

úno 13 2014

V obci Brezová pod Bradlom stojí monumentální mohyla, která byla postavena na počest Milana Rastislava Štefánika, který roku 1919 tragicky zahynul během leteckého neštěstí.

K mohyle se dostanete autem

Krásně bílá Štefánikova mohyla na kopci Bradlo byla vybudována v letech 1927 až 1928. Autem se k mohyle dostanete po pěkné asfaltové silnici, které vás dovede až úplně nahoru na kopec. Na kopci najdete malé parkoviště, které je zpoplatněno. Na parkovišti se také prodávají turistické známky a pohledy památníku. Od parkoviště vás pak čeká zhruba pět set metrů krásné procházky a jste u mohyly, kde vás pro změnu čeká nádherný výhled do širokého okolí. Při dobrém počasí uvidíte také nedalekou obec Košariská, kde se Rastislav Štefánik na evangelické faře narodil.

P2030020

Mohyla na Bradle foto Černý tulipán

Památka evropského významu

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle je důležitou památkou, neboť byla zapsána do prestižního seznamu památek evropského kulturního dědictví. Tělo generála francouzské armády Štefánika spočinulo po tragickém leteckém neštěstí roku 1919 právě na tomto místě. Zde byl pohřben společně s italskou posádkou jeho letadla, která při leteckém neštěstí rovněž zahynula. Pět let po jeho tragické smrti byl položen základní kámen mohyly. Velký projekt mohyly vypracoval známý slovenský architekt Dušan Jurkovič.

P2030021

Mohyla na Bradle foto Černý tulipán

Popis mohyly

Krásně bílá mohyla se skládá ze dvou teras, přičemž půdorys památníku je obdélníkový. Délka spodní terasy činí 93 metrů, na šířku má pak terasa 62 metrů. Z obou stran směřují na samotný vrchol mohyly dvě schodiště, odkud je překrásný výhled na celé okolí Brezové pod Bradlom. Mohyla byla vybudována z velmi kvalitního a odolného travertinu, který byl sem navezen z vesnice Spišské Vlachy. Dušan Jurkovič byl k realizaci tohoto pomníku vybrán proto, protože v dětství se s Rastislavem Štefánikem kamarádil. Jurkovič se rovněž přimluvil, aby byl Štefánik řádně pohřben nad svou rodnou obcí, takže současně v době světové hospodářské krize poskytla stavba velké mohyly práci mnoha lidem z jeho rodné obci a okolí. Mohyla byla postavena ve velmi krátké době, dělníci na to potřebovali celkem 280 pracovních dnů. Poslední velká rekonstrukce mohyly proběhla v roce 1996.