Slovensko

Rodiště Rastislava Štefánika

úno 11 2014

Významná postava československých dějin Milan Rastislav Štefánik se roku 1880 narodil ve slovenské obci Košariská, která se nachází v okrese Myjava. V této malé obci je k vidění sympatické muzeum, které mapuje bohatý a dramatický Štefánikův život.

Muzeum Rastislava Štefánika

Milan Rastislav Štefánik se narodil roku 1880 na evangelické faře v Košariskách. Jeho otec Pavel Štefánik byl evangelický farář, který dlouhé roky působil právě v evangelickém luterském sboru v Košariskách. Muzeum Rastislava Štefánika, které se nachází na staré evangelické faře, bylo poprvé otevřené v roce 1990. V roce 2005 pak přibyla zcela nová expozice, která byla obohacena o další osobní věci, které patřily Rastislavu Štefánikovi.

Muzeum má celkem šest místností, které podrobným způsobem mapují životní dráhu tohoto významného slovenského politika a také generála francouzské armády. Zajímavá expozice dává vhled také do jeho soukromého života, který byl velmi pestrý a zajímavý. Rastislav Štefánik byl totiž vášnivým cestovatelem a astronomem. Za svůj život navštívil například Nový Zéland, Tahiti, Japonsko a Afriku. V muzeu tak najdete celou řadu dokumentů, písemných dokladů a fotografií z jeho rodinného alba.

P2030019

Muzeum Štefánika na staré faře foto Černý tulipán

Kostel v Košariskách

Vedle muzea Rastislava Štefánika si v Košariskách ještě můžete prohlédnout evangelický kostel s hřbitovem. Tento neoklasiciský kostel byl postaven roku 1875. Posvěcení kostela bylo pak roce 1878. Kostel stojí hned u staré fary nedaleko hlavní cesty.

Obec Košariská má na svém katastru rovněž několik pomníků. První pomník byl vztyčen na počest první světové války. Celkem 47 mužů z obce padlo na frontách během první světové války. Druhý památník je věnovaný partyzánům, kteří zde během Slovenského národního povstání bojovali proti fašistům. Třetí pomník byl pak postaven na památku všem obětem fašismu. Z Košarisek zahynulo během druhé světové války pět mužů.

P2030018

Evangelický kostel v Košariskách foto Černý tulipán

Praktické informace

Muzeum Rastislava Štefánika je otevřené během hlavní letní sezóny od úterý do neděle. Otevírací doba je od 8:30 do 16:30 hodin. Vstupné pro dospělého návštěvníka je tři euro, děti a senioři mají poloviční vstupné. Prohlídka muzea je doprovázená odborným výkladem o životě Rastislava Štefánika.