Slovensko

Bazilika v Šaštíně

úno 06 2014

Nedaleko od českých hranic se nachází nádherná bazilika Panny Marie Sedmibolestné, která stojí v slovenské obci Šaštíně-Stráže, která se nachází asi třináct kilometrů od hranic s Českou republikou v Trnavském kraji.

Nádherná bazilika

Bazilika Panny Marie Sedmibolestné je národní slovenskou svatyní, neboť Panna Marie je patronkou Slovenska. Původ krásné baziliky sahá až do roku 1736, kdy zdejší kostel a přilehlý klášter začali stavět mniši řádu svatého Pavla, takzvaní Pauliáni. Hlavními architekty této stavby byl paulinský kněz Matěj Vépi a císařský stavitel Jan Damiáni. Vzorem pro výstavbu této baziliky byl římský barokní kostel Gesú.

smrdáky 027

Bazilika zvenčí foto Černý tulipán

Popis baziliky

Interiér baziliky je nádherně zdobný. Za pozornost stojí především nádherný barokní oltář, který byl dokončen v roce 1764 a pochází od Františka Antona Hillebrandta. Oltáři z červeného mramoru vévodí především pozlacená socha Panny Marie, která ve svých rukách drží mrtvého Krista. Socha je vysoká 85 centimetrů a široká 91 centimetrů. Kolem hlav Marie a Krista jsou pozlacené hvězdy, které mají funkci svatozáře. Krásná je rovněž malířský výzdoba kostela, která pochází od Jeana Josepha Chamanta a Lukáše Krakera. Bazilika má kromě hlavního oltáře ještě šest bočních oltářů.

Současnost baziliky

V současné době je bazilika ve správě řádu Salesiánů. Konají se zde národní poutě. Největší poutí je slavnost seslání Ducha svatého a slavnost Panny Marie Sedmibolestné, která je vždy 15. září. Při této slavnosti se uctívá zejména socha Panny Marie Sedmibolestné, která byla vyrobená v roce 1564. Je to pozdně gotická socha neznámého autora, která je umístěna v barokním oltáři šaštínského chrámu.

smrdáky 026

Bazilika zevnitř foto Černý tulipán

Bazilika přivítala i papeže

Bazilika Panny Marie Sedmibolestné měla ve svých bohatých dějinách několik vzácných návštěv, ovšem nejvzácnější návštěvu zažila v osobě římského papeže. Bylo to prvního července roku 1995, kdy baziliku osobně navštívil papež Jan Pavel II.

Praktické informace

Baziliku Panny Marie Sedmibolestné najdete v obci Šaštín-Stráže na Klášterním náměstí 1295. Kostel je přístupný veřejnosti každý den mimo mši a vstup do kostela je zdarma. V okolí baziliky je pěkně zalesněný park, kde si člověk může v klidu odpočinout.