Slovensko

Zapomenuté románské dědictví

úno 04 2014

Nedaleko hranic s Českou republikou se nachází velmi cenná stavba, která pamatuje dobu hodně vzdálenou. Jedná se o románský kostelík sv. Markéty Antiochejské v Kopčanech.

Stavba stojí nedaleko Holíče

Kostelík sv. Markéty Antiochejské se nachází ve slovenské obci Kopčany, což je malá obec nedaleko Holíče. Tento malý románský kostel dostal později gotickou podobu, nicméně je to jedna z nejstarších architektonických památek Slovenska.

Objekt byl dlouho dobu neznámý. Nejstarší písemná zmínka o kostelíku je teprve z roku 1554. Kostelík se nachází mimo hlavní část obce. Je situovaný v prostoru „Hrúdov", kde se v současné době nacházejí pole. Zajímavostí však je, že se tento malý kostel nachází pouze necelý kilometr vzdušnou čarou od moravských Valů, což bylo velké sídlo velkomoravských knížat v katastru obce Mikulčice na moravské straně. Obě lokality od sebe dělí pouze řeka Morava.

listopad 2012 002

Kostelík v Kopčanech foto Černý tulipán

Popis stavby

Kostelík sv. Markéty Antiochejské je malý jednolodní kostel s pravoúhlým uzávěrem apsidy, které se běžně stavěl ve střední Evropě v 8. až 11. století. Kostel sloužil k bohoslužebným účelům pro místní rolnicko-pastýřské osady v okolí Kopčan. Kostel byl pojmenován po křesťanské mučednici Markétě Antiochejské, která byla popraveny roku 304 po Kristu římským císařem Diokleciánem. Markéta pocházela z Pisidské Antiochie v Malé Asii, kde byla ve starověku významná křesťanská obec.

listopad 2012 004

Kostelík v Kopčanech foto Černý tulipán

Památky z Velkomoravské říše

Kostelík sv. Markéty Antiochejské je cenný především proto, protože z Velkomoravské říše se do dnešních dob nezachovalo mnoho památek. Tento kostelík je de facto jedinou zachovalou památkou z těchto dávných dob. Podle mnohých historiků je osmdesát procent této stavby původní.

Praktické informace

Vnitřek kostelíku sv. Markéty Antiochejské je veřejnosti nepřístupný. To však nevadí, protože přes dveře uzavřeného kostela jde krásně vidět interiér kaple, který je ovšem zcela prázdný. Objekt totiž stále čeká na svou rekonstrukci. Zvnějšku je však kaple docela zachovalá, takže pokud už člověk zavítá do areálu Valů v Mikulčicích, neměl by vynechat ani návštěvu Kopčan. Autem se z Mikulčic dostanete do Kopčan přes Hodonín a slovenský Holíč. Od Holíče jsou Kopčany vzdálené pět kilometrů po hlavní cestě.