Slovensko

Jánošíkove diery

srp 14 2013

Jánošíkove diery se nacházejí v obci Terchové a jsou vděčným turistickým cílem pro malé i velké turisty. Kdo má v oblibě překonávaní skal po žebřících, je tato lokalita jako stvořená.


Krátké dějiny Jánošíkových dier
Jánošíkove diery jsou součástí národní rezervace Rozsutec od roku 1967. Jedná se o oblast, která má velmi atraktivní přírodní útvary. Jsou to bizarní rokle, horské bystřiny, kaňony, skalní stěny, bradla a vodopády. Název této lokality byl pojmenován po věhlasném zbojníkovi Juraji Jánošíkovi, který se narodil v nedaleké Terchové.

Nádherné skalní útvary
Jánošíkove diery jsou překrásné skalní útvary, které se musí líbit každému, kdy tyto končiny někdy v životě navštíví. Návštěva Jánošíkových dier je nesmazatelným turistickým zážitkem, který obohatí každého milovníka přírody. Jánošíkove diery jsou skalní útesy, které byly v minulosti vytvořeny zdejším Dierovým potokem. Kolem dravého Dierového potoka vede naučná turistická cesta, na které narazíte na velké množství krásných vodopádů a velmi bizarních skalních útvarů.

terchová 2012 076

Jánošíkove diery foto Černý tulipán

Turistické trasy
Oblast Jánošíkových dier nabízí několik velmi atraktivních turistických tras. Oblast je rozdělena do tří hlavních částí. Jsou to Horné, Dolné a Nové diery. Dolné diery najdete v nedaleké blízkosti osady Biely potok. K této osadě se můžete dopravit místním autobusem, který vám zastaví na autobusové zastávce. Po vystoupení z autobusu můžete jít po modré turistické značce, která vás dovede na malé rozcestí, kde jsou další důležité ukazatele a informace. Z tohoto rozcestí se můžete vydat na Dolné diery či odbočit na žlutou turistickou značku a vydat se na Nové diery. Horné diery jsou pak po modré turistické značce, kde turisté obvykle túru končí a vydají se na autobus do obce Štefanové.

terchová 2012 064

Jánošikove diery foto Černý tulipán

Popis tras
Pokud se do Jánošíkových dier vydáte, vemte si se sebou především velmi dobrou obuv, která je dobře zpevněná a především neklouže. Během absolvování Jánošíkových dier budete totiž velmi často chodit po žebřících s řetězy a železných lávkách, které jsou někdy mokré. Kolem značených turistických cest uvidíte celkem dvacet malých vodopádů, nad kterými vedou bezpečné železné lávky a žebříky. Oblast Jánošíkových dier je domovem mnoha velmi vzácných živočišných a rostlinných druhů, kterým se zde daří kvůli velké hustotě vlhkosti.