Slovensko

Výlet na Velký Kriváň

srp 13 2013

Slovenská republika má celou řadu velmi krásných a rozkošných míst. Mezi taková místa patří i hora Velký Kriváň, která je nejvyšší horou pohoří Malá Fatra a každoročně láká velké množství turistů.


Majestátní hora
Velký Kriváň slovensky Veľký Kriváň měří 1709 metrů a patří mezi nejoblíbenější hory Slovenské republiky. Majestátní horu najdete na hlavním hřebeni mezi Malým Kriváněm a Chlebem.Velký Kriváň má svá kouzla, neboť výhled z této hory je opravdu úchvatný. Velkou výhodou hory je skutečnost, že z Velkého Kriváně jde velmi dobře vidět do všech světových stran.

terchová 2012 027

Pohled z Velkého Kriváně foto Černý tulipán

Lanovkou na Velký Kriváň
Na Velký Kriváň se dá jít pěšky i lanovkou. Lanovka je pohodlnější a komfortnější. Lanovka jezdí z Vrátne doliny, která se nachází nedaleko od obce Terchová. Lanovka je kabinková a do jedné kabinky se vleze osm lidí. Cena jedné jízdy nahoru pro dospělého je 8,50 euro, cena za zpáteční jízdu je 10 euro. Děti platí 6,50, respektive 7 euro. Cesta dolů je však nejlevnější, v takovém případě zaplatíte 3 eura. Lanovka vás pohodlně zaveze téměř až samotný vrchol Velkého Kriváně. Lanovka končí ve Snilovském sedla, které se nachází v nadmořské výšce 1646 metrů nad moře. Ze Snilovského sedla vás čeká pouze trasa dlouhá 200 metrů, kterou absolvujete po červené značce a budete na vrcholu Velkého Kriváně. V letních měsících je lanovka v provozu od 8,30 do 17 hodiny, pouze o víkendech je provoz lanovky prodloužen do 18 hodiny. Pouze v případě velmi silného větru a nepříznivého počasí je lanovka mimo provoz.

terchová 2012 005

Lanovka na Velký Kriváň foto Černý tulipán

Turistické trasy na Velký Kriváň
Pokud se chcete dostat na Velký Kriváň pěšky, tak se vydejte po zeleně značené cestě, která začíná hned za spodní stanicí lanovky. Čeká vás však náročný výstup, který je ovšem odměněn nádherným výhledem do celého okolí. Na Velký Kriváň se můžete dostat rovněž z horské chaty pod Chlebom, která je vzdálená necelé půl hodinky mírné chůze od Snilovského sedla. Tato turistická trasa vede taktéž po zelené turistické stezce. Na horskou chatu pod Chlebom přijdete, když se vydáte po modré značce ze Šútova. Na této turistické trase vás kupříkladu čeká nádherný 38 metrů vysoký Šútovský vodopád nebo Mojžíšovy prameny.

Velký Kriváň v zimě
Velký Kriváň je nádherný rovněž v zimních měsících. V zimě je však zapotřebí si dát velký pozor především na jeho západní svahy, kde hrozí lavinové nebezpečí.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou