Slovensko

Příhraniční města IV.

dub 09 2013

Na e-průvodci si dneska posvítíme na další zajímavé slovenské město, které se nachází kousíček od Českých hranic. Půjde o město Čadca, které je od České republiky vzdáleno zhruba deset kilometrů.

Informace o městě

Čadca se nachází v Žilinském kraji na řece Kysuca. V současné době má Čadca okolo 27 000 obyvatel. Výhodou města je, že se nachází na dopravní tepně, která vede do České republiky. Přes město vede mezinárodní cesta první třídy E 75 a železnice. V železniční stanici Čadca stojí většina mezinárodních rychlíků, takže dopravní obslužnost směrem na Prahu nebo Košice je velmi dobrá.

cadca 001

Čadce se nachází v Žilinském kraji foto Černý tulipán

Turistické atrakce

Největší turistickou atrakcí ve městě je Kysucké muzeum, které se specializuje na dokumentaci vývoje přírody, kultury a umění na území Kysuc. V zajímavém muzeu se můžete dozvědět informace o prvních stopách osídlení až po moderní současnost. Zvláště pěkná je expozice, která dokumentuje historii a přírodu Kysuc. Kysucké muzeum se rovněž specializuje na dokumentaci vývoje lesních železnic po celém území Slovenské republiky.

Stálá výstava Kysuce dává nahlédnout do historického vývoje oblasti Kysuc od předhistorického osídlení až po dnešní dobu. Vidět tak například můžete řemeslné tradice Kysuc nebo historické pečetě Kysuckých obcí, pohlednice nebo místní platidla. Muzeum je otevřené od pondělka do pátku od 8 do 16 hodiny. Vstupné pro dospělého činí 2 eura, pro děti, studenty a důchodce pak jedno euro. Kysucké muzeum v Čadci najdete na ulici Moyzesova 50.

vd 002

Foto Černý tulipán

Další pamětihodnosti města

K nejstarším památkám městě patří římskokatolický kostel svatého Bartoloměje, který byl postavený v roce 1735. Tento barokní kostel se zářivou žlutou fasádou má ve svých útrobách vzácný oltářní obraz od slovenského malíře J.B.Klemensa z druhé poloviny 19. století. Kolem kostela stojí devatenáct chráněných listnatých stromů, které byly vysazené na památku povstání v roce 1848. Hlavním bodem veškerého života v Čadci je pak Náměstí svobody, kterému dominuje Městský dům z roku 1932.

Tipy na výlety

Okolí Čadce je jako stvořené pro turistické výlety. Velmi zajímavým cílem mnohých turistů je kamenolom Milošová-Megoňky, kde jsou k vidění zajímavé kamenné koule. Dalším tipem na krátký výlet jsou okolní prameny. Vojtovský pramen například vyvěrá v dolině pod Husárikom. Jedná se o jemně mineralizovanou vodu, která má slanou chuť. Druhý pramen, pro změnu sirovodíkový, se jmenuje Bukovský.

Třetí díl seriálu najdete zde

Pátý díl seriálu najdete zde