Slovensko

Příhraniční města III.

dub 06 2013

Na e-průvodci si dneska představíme další zajímavé slovenské město, které se nachází velmi blízko českých hranic. Půjde o město Trenčín, které je od České republiky vzdáleno necelých dvanáct kilometrů.

Centrum Trenčínského kraje

Trenčín je krajské město Trenčínského kraje, které se nachází na západě Slovenské republiky při řece Váhu. V současně době má Trenčín něco přes 56 000 obyvatel a je jedno z nejvýznamnějších slovenských měst.

b 003

Trenčín není daleko od českých hranic foto Černý tulipán

Trenčianský hrad

Hlavním turistickým lákadlem Trenčína je mohutný hrad, který se majestátně vypíná nad celým městem, takže jde krásně vidět již z velké dálky. Dnešní hrad byl postaven už v 11. století jako pohraniční pevnost, která měla za úkol strážit strategicky významné vážské brody a důležité karpatské průsmyky. Přes karpatské průsmyky totiž vedly velmi důležité obchodní cesty, které spojovaly oblast horního Uherska a větších slovenských měst s Moravou a Slezskem. Mohutný Trenčianský hrad hrál důležitou roli i v dalších stoletích.

V současné době jsou v prostorách hradu umístěny výstavní prostory Trenčínského muzea. Expozice Trenčianského muzea je především muzeem vlastivědného typu. Muzeum spravuje cenné sbírkové fondy historického, přírodovědného a uměleckého rázu. Celý rozsáhlý areál hradu je národní kulturní památkou, který ročně láká mnoho tuzemských i zahraničních turistů. Během letních měsíců probíhají v areálu hradu četná představení folkloristických souborů a skupin historického šermu. Turisticky velmi atraktivní jsou noční prohlídky hradu.

po 009

Trenčín je hrdé slovenské město foto Černý tulipán

Sakrální památky v Trenčíně

V Trenčíně není pouze jeden starý velkolepý hrad s robustnou věží, ale rovněž zde najdete mnohé další zajímavé památky. V Trenčíně je hned několik pěkných kostelů, které stojí za malou exkurzi. Hlavním trenčínským kostelem je římskokatolický chrám Narození Panny Marie. Dále stojí za pozornost barokní kostel a klášter piaristů a pohřební kaple a kostnice svatého Michala. V Trenčíně byly v minulosti zastoupené i jiné náboženské konfese, o čemž svědčí například stavba Evangelického kostela z roku 1795. Nepřehlédnutelnou sakrální stavbou je však velká židovská synagóga, která byla postavena na začátku 20. století v historizujícím slohu s výraznými byzantskými a maurskými vzory.

Na hlavním Mírovém náměstí je pak ještě socha svaté Trojice, která byla vztyčena v roce 1712 jako památka na velkou morovou epidemii, která prošla městem v roce 1710.

Druhý díl seriálu najdete zde

Čtvrtý díl seriálu najdete zde