Slovensko

Příhraniční města II.

dub 01 2013

Na e-průvodci budeme dneska pokračovat v seriálu o přihraničních městech, která se nacházejí nedaleko České republiky. Jedním z těchto slovenských měst je také krásné historické město Skalica.

Malebná Skalica

Skalica leží nedaleko moravského města Hodonín, takže z moravského Slovácka je to sem co by kamenem dohodil. Návštěva města Skalica určitě stojí za to, neboť se jedná o velmi pěkné historické město, které má celou řadu malebných sakrálních památek. Skalica je rovněž známá tím, že každoročně pořádá celou řadu folklórních a hudebních akcí.

skalice 031

Skalica je městem památek autor snímku Černý tulipán

Dějiny města

Historie města je velmi dlouhá, neboť Skalica má výbornou strategickou polohu v úrodném povodí řeky Moravy. Již za panování uherského krále Ludovita I. obdrželo město královské výsady. Od té doby se mohlo město opevnit pevnými hradbami, které měly chránit severozápadní část krajiny.

Památky města

V centru města Skalica se nachází památková zóna. Historický střed města tvoří nezvyklé trojúhelníkové náměstí, které je lemované krásnými středověkými budovami. Dominantou náměstí je secesní Dům kultury, který byl navržen známým slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. V krásně zdobené budově najdete stálou expozici Záhorského muzea.

skalice 015

Dům kultury autor snímku Černý tulipán

Nejstarší pamětihodností města je však románská rotunda svatého Jiřího. Tato rotunda nesloužila k církevním účelům, nýbrž měla funkci strážní věže. Na stěnách rotundy jsou velmi cenné nástěnné malby, které zachycují legendu o svatém Jiřím.

skalice 044

Rotunda svatého Jiří autor snímku Černý tulipán

Skalická vína a trdelník

Další cennou památkou města Skalica je kostel a klášter františkánů. Chrám Sedmibolestné Panny Marie je nádhernou gotickou budovou. Kostel a celý areál prošel v nedávné době rozsáhlou a důkladnou rekonstrukcí, takže nyní všechny budovy září novotou. Chodby kláštera plní funkci městské galerie, v samotném klášteře je pak sídlo archívu a základní škola. V rozsáhlých podzemních prostorách je zajímavá „Vinotéka u františkánů", kde se můžete opájet místním lahodným vínem. Doporučujeme si objednat Skalickou frankovku nebo Skalický rubín.

Pro milovníky sladkostí doporučujeme okusit neodolatelně sladký Skalický trdelník, který se zde vyrábí tradiční metodou již od 18. století. Jméno trdelník pochází od dřevěného tenkého válečku, kterému se říkalo „trdlo". Na toto „trdlo" se namotávalo těsto, které bylo posypané vlašskými ořechy. Těsto se pak peklo na ohni. Skalický trdelník má již ochrannou známku pro tradiční slovenský výrobek, který byl řádně zaregistrovaný Evropskou komisí.

První díl seriálu najdete zde

Třetí díl seriálu najdete zde