Skotsko

Falkirkské kolo

čec 24 2014

Příznivci divů technologie a vědy už o Falkirkském kole pravděpodobně slyšeli. Tato unikátní skotská stavba totiž nemá nikde ve světě obdoby. Pojďme si o ní říct něco víc.

Falkirkské kolo neboli Falkirk Wheel se nachází ve středním Skotsku a z dálky vypadá jako nějaká podivná konstrukce ze sci-fi filmu. Je to první lodní výtah na světě, který se objevil i v hledáčku zvědavých turistů.

Falkirkské kolo slouží jako propojení mezi dvěma kanály Forth&Clyde a Union (a tudíž jako velmi efektivní vnitrozemské spojení mezi Edinburghem a Glasgow) nedaleko města Falkirk. Mezi těmito kanály je výškový rozdíl 24 metrů, což dříve bránilo lodím v rychlejším průjezdu, protože musely projíždět za pomoci jedenácti zdymadel. Pak zde však byla zahájena stavba originálního řešení – zvláštního jezu, který funguje jako rotující dvouramenný výtah pro lodě.

Falkirkské kolo

Falkirkské kolo v pohybu - autor: Mike Beltzner - commons.wikimedia.org

Jak výtah funguje? Je založený na principu dvou obrovských vyvážených nádrží (každá váží přes 300 tun) – do jedné najede loď, výtah ji vyzvedne nahoru, zatímco loď v druhé nádrži klesá dolů. Celý proces probíhá neustále dokola za pomoci poměrně slabého motoru. O celých 360 stupňů zvládne otočit během 15 minut včetně manévrování lodí. Pokud byste si chtěli tento lodní výtah zažít na vlastní kůži, je možné zakoupit lístek na plavbu, jejíž součástí je i průjezd Falkirkským kolem. Vyjde vás na 10 liber. (Více informací najdete zde: www.thefalkirkwheel.co.uk).

I samotné město Falkirk rozhodně stojí za návštěvu. Není to žádné velkoměsto (žije zde přes 30 000 obyvatel), zato má příjemnou skotskou atmosféru. Najdete tu muzeum skotské historie, které se nachází v zámku rodu Callendarů z 15. století, starou věž ze stejného období či ruiny Antoniova valu z antických dob. Ve Falkirku se navíc roku 1298 odehrála známá bitva Skotů s Angličany, v níž bojoval i národní hrdina William Wallace (určitě si vybavíte film Statečné srdce).