Rusko

Petrodvorec - ruské Versailles

kvě 21 2014

Kdo kdy navštívil Petrodvorec (nebo také Petěrgof), honosné sídlo cara Petra Velikého, prohlašuje, že si připadal, jako by se přenesl do francouzského Versailles. Není divu, Petrodvorec známý francouzský palác velmi připomíná - Petr I. Veliký ho totiž nechal vystavět, když se vrátil z návštěvy Versailles.

Proslulý ruský car je dnes známý pro své reformy, které přiblížily Rusko Evropě. Jeho touha dokázat světu, že Rusko není zaostalé a ostatním zemím se vyrovná, se odráží i v jeho záměru postavit palác, který by byl stejně pompézní a honosný jako Versailles. A podařilo se mu to.

Petěrgof, město, ve kterém se nachází Petrodvorec, najdete ve vzdálenosti asi třiceti kilometrů Petrohradu. Nemusíte se ale bát, že by byl Petrodvorec kopií svého francouzského vzoru – bývalé letní carské sídlo se od Versailles značně liší. Při stavbě byly použity jak francouzské, tak holandské, italské, anglické i německé vlivy. Cílem Petra Velikého bylo přece jen vmést světu do tváře triumf Ruského impéria. Petrodvorec byl otevřen v roce 1723.

Petrodvorec

Pohled na proslulé nádvoří - autor: Panagiotis Botsis - commons.wikimedia.org

Palác je obklopený krásným rozlehlým parkem, který se v terasách svažuje až k Finskému zálivu. Kromě Velkého paláce, který stojí ve středu Horního a Dolního parku, je v areálu rozeseto ještě několik menších paláců – Monplaisir s vyhlídkou na moře a sbírkou vlámského malířství Petra Velikého nebo třeba palác Marly, který býval rezidencí určenou pro hosty cara.

Mezi nejoblíbenější místa Petrodvorce však bezkonkurenčně patří nádvoří s mnoha fontánami, vodními kanály a sousošími. Petr Veliký si místo pro stavbu svého paláce vybral právě kvůli podzemním pramenům, které poté využil v úžasné vodní podívané. Fontány jsou spuštěny od května do konce září (což je nejlepší doba na návštěvu Petrodvorce) – je jich tu přes sto sedmdesát, jsou doplněné různými kašnami, bronzovými sochami a vodními kaskádami.

Každou vteřinu proteče v Petrodvorci více než třicet tisíc litrů vody. Tolik k podívané, která vás čeká, a ruské pompéznosti.