Rusko

Ladožské jezero

říj 21 2013

Je největším jezerem v Evropě a také oblíbeným cílem nejen místních, ale také turistů. Ladožské jezero se nachází na severozápadě evropské části Ruska nedaleko od Petrohradu, konkrétně v Karelské republice a Leningradské oblasti. Zalíbí se hlavně milovníkům čisté přírody a túr.

Ladožské jezero je tektonického původu. Celková rozloha činí 17 700 kilometrů čtverečních, a pokud bychom do toho počítali i ostrovy, pak 18 135 kilometrů čtverečních. Je opravdu obrovské, na délku měří 219 kilometrů a maximální šířka je 138 kilometrů. Je také poměrně hluboké – průměr hloubky činí asi 51 metrů, nejhlubším místech je 230 metrů. Pokud se k němu tedy vydáte, rozhodně to není procházka na pár hodin.

Ladožské jezero kopie

Krása Ladožského jezera - autor: neznámý - commons.sikimedia.org

Krajina kolem jezera je opravdu krásná. Na severním břehu je spíše skalnatá, porostlá lesy, kopcovitá s členitými zálivy, které trochu připomínají finské fjordy. Také tu narazíte na několik ostrůvků s úzkými průlivy. Jižní břeh jezera je naopak nízký, méně členitý s písečnými či oblázkovými plážemi. Kromě přírody, která zvláště na podzim má své neopakovatelné kouzlo (ne nadarmo se v Rusku říká „zlatý podzim"), tu také uvidíte spoustu druhů fauny a flóry. Jezero je zvláště bohaté na ryby – žijí tu lososi, pstruzi, candáti, štiky, okouni či marény. Dokonce tu můžete potkat i tuleně či úhoře.

Ladožské jezero má kolem 660 ostrovů, z nichž většina (kolem 500) se nachází u severozápadního pobřeží a zbytek v centrální části. Nejznámějšími jsou Valaamské ostrovy, souostroví 50 menších ostrůvků. Mezi největší patří Riskalansari, Mantinsar, Tulolasari či Vallam.

Po jezeře se dá také plavit, je totiž součástí Bělomorské-baltské a Volžsko-baltské vodní cesty. Ladožské jezero je spojené systémem plavebních komor s Novoladožským a Staroladožským kanálem, které byly budovány už od 18. století. Nic vám tedy nebrání užít si jezero z paluby lodi nebo si ho prohlédnout z některé ze stezek na souši.