Rusko

Za uměním do Ermitáže

říj 08 2013

Zvláště milovníci umění, galerií a muzeí by měli zpozornět, protože jméno Ermitáž jim zajisté něco říká. Ermitáž je v Rusku totéž jako Louvre ve Francii – jedna z nejslavnějších a nejrozsáhlejších sbírek umění. Nachází se v Petrohradu.

Ermitáž najdete na Palácovém náměstí (Dvorcovaja ploščaď) na nábřeží řeky Něvy. Nachází se v Zimním paláci, nádherné zeleno-bílo-zlatě zdobené budově, která dříve bývala sídlem cara. Navštívíte tedy nejen galerii, která vystavuje díla známých umělců a další kolekce a umělecké předměty, ale také prostory bývalého paláce, které působí jako velmi luxusně vybavené bludiště.

Ermitáž

Ermitáž se nachází v Zimním paláci. - autor: Paasikivi - commons.wikimedia.org

Sbírka, kterou máte v Ermitáži možnost zhlédnout, obsahuje více než tři miliony děl a artefaktů, jež zastupují kulturu celého světa. Jsou mezi nimi obrazy, sochy, nábytek a další užité umění, archeologické nálezy a numizmatické předměty. Kromě stálých expozic, které zahrnují například francouzské umění 19. až 20. století, umění starého Egypta, díla italských mistrů, interiéry carského sídla a dalších, tu také můžete narazit na dočasné výstavy. Pokud vás však zajímá ruské umění, většina exponátů je vystavena v Ruském muzeu (také v Petrohradě).

Říká se, že kdyby návštěvník na každý vystavený artefakt hleděl jednu minutu, stráví v Ermitáži několik let. Zdejší prostory a sbírky jsou opravdu obrovské, člověk si tu i s mapou, kterou si může u vchodu vzít v různých jazykových mutacích, připadá jako v gigantickém bludišti, ve kterém se hůře orientuje. V každé místnosti ale narazíte na ochotné pracovníky či pracovnice, kteří vám rádi poradí. Je jedno, zda chcete vidět Renoira, Picassa, Rubense či Da Vinciho, oni vědí všechno.

Ermitáž má otevřeno každý den kromě pondělí, 1. ledna a 9. května. Za vstupné zaplatíte 400 rublů, děti a studenti (pokud vlastní ISIC kartu) mají vstup zdarma. Můžete si zaplatit průvodce nebo audio průvodce. Když vás umění znaví, v přízemí se nachází restaurace a kavárny, ale také obchůdky se suvenýry, ve kterých si lze zakoupit repliky nejznámějších děl vystavených v Ermitáži.