Rusko

5 důvodů, proč navštívit Petrohrad

čen 17 2013

Rusko je specifickou zemí se svou jedinečnou kulturou, pokud vás ale zajímá spíše její evropská stránka, pak se vaším cílem číslo jedna určitě stane Sankt Petěrburg neboli Petrohrad – město založené carem Petrem Velikým v roce 1703, který se snažil pozvednout úroveň Ruska tak, aby se vyrovnalo Evropě. Proč se vyplatí navštívit Petrohrad?

1. Petrohrad je druhé největší město v Ruské Federaci s přibližně pěti miliony obyvatel. Kromě toho, že je velkoměstem, kde to žije, nabízí také neuvěřitelně pestré kulturní vyžití a spoustu turistických cílů a památek, z nichž jsou mnohé zapsány na seznamu UNESCO. Petrohradu se přezdívá Benátky severu, protože leží na stovkách ostrůvků, které jsou mezi sebou spojené mosty. Nudit se tu rozhodně nebudete.

2. Petrohrad je považován za jednu z nejkrásnějších turistických destinací světa. Což znamená dvě věci – je také jednou z nejdražších, ale popularitu si získala z určitého důvodu. Ačkoli se Petrohrad nachází v Rusku, zajímavým způsobem se zde mísí prvky evropské kultury (především sloh klasicismu) a kultury ruské. Čeká vás tedy jedinečný zážitek – chvíli si budete připadat jako v Paříži, Praze či Vídni a chvílemi jako v Moskvě.

3. Pítěr, jak se městu mezi místními přezdívá, je plný nádherných staveb. Určitě nevynechejte kostel svaté Kateřiny, Kazanskou katedrálu, Smolenskou katedrálu či Zimní palác. A to ani zdaleka není všechno.

4. Rusko je zemí, která si velmi cení umění, a na Petrohradu je to znát. Je to město, kde pobývali slavní malíři, spisovatelé či hudebníci, kteří zde doposud mají svá muzea, výstavní sály a památníky. Takovým ruským Louvrem je Ermitáž, kde si můžete prohlédnout obrovskou sbírku uměleckých předmětů a obdivovat bohatost nejen ruského umění.

Bílé noci v Petrohradě

Bílé noci v Petrohradě - autor: InvictaHOG - commons.wikimedia.org

5. Bílé noci jsou romantickým ojedinělým přírodním úkazem, který láká proudy turistů. V období od května do července tu slunce zapadá jen asi na tři až pět hodin a noc se nekoná, pouze takzvaná bílá noc, soumrak. Raději nejděte spát a běžte se podívat na populární zvedání mostů přes Něvu, které se každou noc přesně podle harmonogramu otevírají, aby mohly po řece projet lodě.