Rusko

Transsibiřská magistrála

dub 14 2013

Již jsme zde měli článek o Orient Expressu. Dnes si představíme další legendu světových železnic. Nejdelší železniční trať, jejíž celé přejetí trvalo zhruba dva týdny, je skutečně monumentem, a pokud se vám poštěstí si ji projet, můžete si být jisti, že se jedná o celoživotní zážitek.

 


Nápad, spojit nejvzdálenější konce Ruska vznikl v roce 1891. Stavět se začalo od obou konců, tedy od Moskvy a od Vladivostoku, tratě se měly spojit kdesi uprostřed Sibiře. Hotovo tak bylo v roce 1905. Některé práce ovšem pokračovaly ještě dalších jedenáct let. Zvláště s elektrifikací trasy to bylo velmi složité, poslední etapa skončila až v roce 2002.

 

 Clipboard01

Trasa Transsibiřské magistrály. Autor: Stefan Kühn - WikimediaCommons


Dnes je však transsibiřská magistrála moderní tratí se vším všudy. Zatímco před desetiletími trvalo celých šestnáct dní, než vlak přejel celou trať o délce 9 288 kilometrů, dnes je to o celých deset dní méně. Kromě cestujících se zde přepravuje i zboží. Jedná se o jednu z nejdůležitějších spojnic při přepravě kontejnerů. Pro domácí Rusy je to však hlavní způsob, jak se dostat z jednoho konce země na druhý. Pravda, je několikrát pomalejší, než letadlo, jízdenka vlakem ovšem vyjde také mnohem výhodněji než letenka.


Pokud chcete, můžete si cestu prodloužit až do čínského Pekingu a to přes Mongolsko. Budete si muset ovšem do všech zemí zařídit vízum. Než se tam ale dostanete, budete muset překonat celé Rusko. Cesta začíná v Moskvě a potom vás čeká ještě další desítka větších měst (celkem jich leží podél trati téměř devadesát) a také šestnáct větších řek, například Volha, Ob nebo Amur. Dech beroucí je také jízda okolo Bajkalského jezera, které na délku měří neuvěřitelných 636 kilometrů.


Mezi zajímavostí určitě patří fakt, že během jízdy vlaku překonáte pět časových pásem. Proto ve vlaku stále platí moskevský čas. Při objednávce jízdenky si můžete vybrat z několika druhů kupé. V tom klasickém najdete dvě válendy, pokud chcete ušetřit, můžete si zvolit i nocování v neuzavřených kójích, které jsou odděleny pouze přepážkami. Nemusíte se ale bát, že by cestování ve vlaku bylo nějak nebezpečné – po celou dobu jízdy jsou přítomni policisté.