Rusko

Rudé náměstí v Moskvě

bře 19 2013

Druhé největší náměstí na světě (hned po čínském náměstí Nebeského klidu v Pekingu) je Krasnaja ploščaď, neboli Rudé náměstí. Patří v Moskvě k těm turisticky nejnavštěvovanějším, proto se pojďme blíže podívat na zajímavá místa, která zde můžete vidět.

Rudé náměstí se nachází hned vedle Kremlu, konkrétně po jeho východní stěně. Rozpíná se do délky 695 metrů a do šířky 130 metrů na ploše téměř 70 000 metrů čtverečních. Za svou existenci bylo svědkem mnoha historických událostí a politických režimů. V 15. století tu stávalo obrovské tržiště, později začalo získávat svou dnešní podobu. V 17. století získalo náměstí své jméno, tehdy ale krasnyj znamenalo „krásný", ne červený či rudý. Moskvané tudy viděli procházet vojáky Rudé armády za období studené války, byli svědky velkolepých přehlídek sovětských armád a projevů politiků. Dnes kromě častého cílu turistů slouží Rudé náměstí také jako místo častých demonstrací, ale také koncertů a oslav, třeba státního svátku Dne vítězství 9.května.

Rudé náměstí

Co si tedy na Rudém náměstí nenechat ujít?

Chrám Vasilije Blaženého – tento bohatě zdobený chrám je dominantou Rudého náměstí. Byl postaven v 16. století na příkaz cara Ivana IV. Hrozného. Je tak barevný, že přehlédnout ho opravdu nelze.
Spasská věž – na vrcholu této červené věže můžete najít kremelský orloj s deseti zvony pocházejícím ze 17. století. Branou věže vjížděli do Kremlu carové a další významné osobnosti. Zajímavostí je, že nesměli projet na koni a vždy museli sejmout pokrývku hlavy.
GUM – neboli Gosudarstvěnnyj universalnyj magazin je jedním z nejznámějších obchodních domů v Rusku. Najdete tu ty nejluxusnější obchody.
Mauzoleum Lenina – strohá socialistická budova ukrývá křišťálový sarkofág s Leninovým tělem. Mezi Rusy je velmi oblíbené, protože ti jeho myšlenky stále ctí.
Státní historické muzeum – rudá zdobená budova s věžičkami bývala dříve univerzitou, kterou založil ruský myslitel a vědec Michail Lomonosov.
Iverská brána – touto branou se vstupuje na Rudé náměstí. Před ní najdete bezpočet stánků s různými suvenýry, od matrjošek, triček, hrníčků po tradiční ruská řemeslná umění.