Rusko

Samovary mají své muzeum v Gorodci

bře 17 2013

Jednou z nejznámějších ruských reálií je samovar, zdobená nádoba určená k vaření vody a přípravě čaje. Jeho bohatá historie sahá až do staré Číny, v Rusku se poprvé objevil na Urale v 18. století, kde vznikla první továrna na samovary. Podnik se rozrůstal, získával konkurenci, až se nakonec samovar rozšířil po celé Rusi a stal se nedílnou součástí ruské domácnosti.


Pokud vás tato ruská proprieta zajímá blíže, doporučuji navštívit muzeum samovaru v historickém městečku Goroděc, které se nachází nedaleko od Nižniho Novgorodu. Zde můžete spatřit jednu z největších sbírek samovarů a dozvědět se nejen o jejich historii, ale také o samotné přípravě čaje a etiketě stolování v ruské společnosti. K vidění tu jsou samovary všech tvarů i barev, najdete tu také ty orientálního původu, maličké i obrovské, a dozvíte se také, že se samovary používají dodnes – nikoli však ty staré, ve kterých se voda ohřívala pomocí dřevěného uhlí, ale moderní, které jsou již vytápěné elektricky.

Samovary se už od počátku vyznačovaly bohatou výzdobou a nápaditými tvary, tedy alespoň ty dražší, určené bohatším rodinám. Samozřejmě se vyráběly i úplně obyčejné, ale i ty byly občas pro běžnou ruskou rolnickou rodinu příliš drahé. Dnes se sice samovary také používají, ale přebraly spíše funkci suvenýru. Velmi drahého suvenýru, nutno dodat, pokud si chcete pořídit jeden z těch velkých, ve kterých jde voda opravdu ohřát.

Muzeum samovaru v Gorodci

Muzeum samovaru v Gorodci se nachází v tradičně zdobeném vesnickém domku.

Zajímavostí je, že samovar neslouží přímo k přípravě čaje, jak se mnozí domnívají. Ohřívá se v něm pouze voda, čaj se poté připravuje mimo samovar. V samovaru se tedy voda přivede k varu a v konvici, která se dá postavit na vrchol samovaru, se spaří čajové lístky či ovoce. Ty se vylouhují, až vznikne zavářka, která často chutná jako verze naší marmelády. Pak už zbývá jen rozdělit zavářku do šálků a zalít vodou z kohoutku samovaru a můžete usednout k čaji.