Rusko

Za matrjoškami do městečka Semjonov

bře 04 2013

Matrjošky patří k nejznámějším ruským suvenýrům. V Rusku je najdete takřka na každém rohu. Tradiční červené, hned vedle nich modré, zelené, zlaté či dřevěné zdobené třpytící se barvou. Nemusí se však jednak pouze o typické panenky v barevných sarafánech, vyrábí se také matrjošky v podobě prezidenta Vladimíra Putina, známých hokejistů, zvířat, Michaela Jacksona či Harryho Pottera. Jak ale taková matrjoška vzniká vám prozradí tento článek.

Tyto dřevěné hračky se dodnes vyrábí pouze manuálně a já měla možnost navštívit jedno z míst, kde matrjošky vznikají. V malém ruském městečku jménem Semjonov, které leží nedaleko Nižního Novgorodu, se totiž nachází jedna z továren, která tvoří centrum tradičního uměleckého průmyslu Ruska – Chochlomy. Chochlomské lidové malířství se pyšní dlouholetou tradicí a dodnes patří k jedněm z nejvyhledávanějších. Snadno ho poznáte podle bohatých květinových vzorů a převládající černé, červené a zlaté barvy.

Nehotové matrjošky

Matrjošky čekající na barvu

Proces výroby matrjošek začíná samozřejmě vyřezáváním dřeva, kdy z krátkého polínka vznikne budoucí figurka hračky. Poté následuje kresba černých linií, které zobrazují tvář a tělo matrjošky. Zde už nastupují zkušené kreslířky, které toto umění studovaly přímo v této továrně. Ta totiž nabízí stipendia a kdokoli talentovaný se zde může vyučit tomuto starobylému řemeslu. V obrovském sále zde sedí několik desítek žen a jistými tahy štětče kreslí jednu matrjošku za druhou – jedny se věnují liniím, další vybarvují tělo hračky, jiné zase zdobí květinovými vzory nebo v závěrečných fázích matrjošky lakují, aby se barva neslupovala.

Matrjošky

Terakotová armáda matrjošek

Matrjošky jsou zde prakticky na každém kroku a vyrovnané jedna vedle druhé připomínají čínskou Terakotovou armádu. Továrna však nevyrábí pouze tyto hračky, ale věnuje se také zdobení misek, lžiček, váz, talířů i naběraček. Dnes však tradiční ruské řemeslo necílí pouze na kousky nádobí, ale k zakoupení jsou také zdobené klávesnice, myši, rychlovarné konvice, flash disky, nábytek a další nepřeberné množství předmětů. Je dokonce možné si nechat chochlomským vzorem vyzdobit i auto.

Tradiční chochlomská malba

Tradiční chochlomská malba

Návštěva továrny v Semjonově patří k nezapomenutelným zážitkům. Vidět spoustu rozličných matrjošek na stáncích a v obchodech je rozhodně něco jiného, než když smíte nahlédnout do tajů jejich výroby. Navíc si pak po prohlídce můžete vytvořit svou vlastní matrjošku. Dostanete dřevěnou figurku s naznačenými liniemi, štětec a barvy a vše ostatní už je na vás. Teprve pak se můžete přesvědčit, že výroba matrjošek je opravdové umění.