Rumunsko

Arad I.

kvě 02 2016

V dalším seriálu, tentokrát dvoudílném, vám představíme další zajímavé rumunské město Arad, které se nachází v západní části Rumunska nedaleko maďarských hranic.


Poloha Aradu
Město Arad leží u řeky Muras. Město Arad je hlavním městem stejnojmenné župy a v současné době má necelých 200 000 obyvatel. Arad je přirozeným ekonomickým a kulturním centrem stejnojmenné župy, která se rozkládá na ploše 7 754 kilometrů čtverečních.

DSC06985

Vlakové nádraží v Aradu foto Černý tulipán


Malé dějiny Aradu
První písemný doklad o obci pochází už z roku 1028. Velký zlom přichází v letech 1551 až 1699, protože město se na dlouhé roky stalo součástí velké Osmanské říše. Další cizí panovníci přišli po roce 1699, kdy byl Arad pro změnu součástí habsburské říše. Teprve v roce 1834 se stal Arad svobodným královským městem, který mu milostivě udělil habsburský císař František I. Po první světové válce však dochází k další změně. Arad se od roku 1920 stává součásti Rumunska, což platí dodnes. Již v období Rakouska-Uherska bylo město velmi bohaté a prosperující. Svou prosperitu se město zachovalo až do současných dnů, takže životní úroveň obyvatel Aradu je na rumunské poměry překvapivě vysoká. Na území města sídlí hned dvě univerzity. Arad je také sídlem rumunského pravoslavného arcibiskupa. Většina historických honosných budov pochází z 19. století.

DSC06956

Doprava v Aradu foto Černý tulipán


Doprava v Aradu
Arad je pochopitelně nejlépe dostupný autem. Do Aradu se však můžete také dopravit vlakem nebo letecky. V Aradu je totiž malé Mezinárodní letiště Aeroportul International Arad, které se nachází zhruba tři kilometry západně od města. Vlakové nádraží pak pro změnu najdete severně od centra. Z vlakového nádraží se pak do centra Aradu dostanete pomocí tramvaje číslo 1,2,3. Přímý vlak do Aradu jezdí z Budapešti. Cesta vlakem z Budapešti do Aradu vám zabere zhruba pět a půl hodin. Jízdu tramvaji lze v Aradu jen doporučit, protože místní tramvaje zde jezdily již v roce 1869. V této době to samozřejmě ještě nebyly elektrické tramvaje, nicméně ty se objevily ve městě v roce 1946. Tramvajová síť je ve městě velmi hustá, délka totiž činí 46 kilometrů a v provozu je celkem 250 tramvajových vozů.