Rumunsko

Temešvár III.

led 18 2016

V tomto třetím díle o Temešváru budeme pokračovat v popisu místních památek a pamětihodností. Dnes se zaměříme na rozlehlé náměstí Piata Unirii, kde stojí velké množství sakrálních a historických budov.


Římskokatolická katedrála
Náměstí Piata Unirii je velkou chloubou Temešváru. Náměstí Piata Unirii by se dalo do češtiny přeložil jako náměstí Sjednocení. Jedná se o nádherný příklad barokního městského urbanismu. Kolem rozhlehlého náměstí uvidíte hned několik velmi významných historických budov. Jedna z takových budov je římskokatolická katedrála, která se rozkládá ve východní části náměstí. Katedrála byla postavena v letech 1736 až 1754 a je krásnou ukázkou vídeňského baroka. Kostel byl také postaven podle návrhu německého architekta Fischera z Erlachu. Tato světle žlutá stavba má dvě věže, které jsou vysoké 35,5 metrů. Na délku je pak kostel dlouhý 55 metrů. Interiér kostela je bohatě zdobený, hlavní oltář pochází z roku 1754. Z římskokatolických památek hraje ještě na náměstí prim okázalý morový sloup z roku 1740.

DSC06177

Katedrála v pozadí foto Černý tulipán


Muzeum výtvarného umění
Budova Muzea výtvarného umění má číslo popisné 1. Budova muzea je rovněž barokní a pamatuje zlaté časy rozkvětu a blahobytu města. Muzeum vlastní sbírku umění méně významných německých, italských a vlámských malířů. Vstupné do muzea stojí pouze 2 eura.

DSC06180

Náměstí Sjednocení foto Černý tulipán


Další budovy na náměstí
Mezi další zajímavé historické budovy na náměstí Piata Unirii patří budova Dikasteriálního paláce. Jedná se o velkou a majestátní budovu, která má celkem 450 místností. Tato monstrózní budova sloužila habsburské byrokracii v 19. století. Na západ od náměstí se pak nachází velmi zajímavé Muzeum revoluce, které vřele doporučuji navštívit. Součástí muzea je také Malá kaple, která je zasvěcena pietní vzpomínce na zhruba stovku zastřelených obětí při revoluci v roce 1989. V rámci prohlídky vám bude také puštěn dvaceti minutový film, který obsahuje dobové záběry z prosincové revoluce proti komunistické nadvládě. Obsahem filmu je například emotivní projev prezidenta Ceaușeska z balkonu ústředí Komunistické strany Rumunska nebo momenty, kdy se jeho manželka dozvěděla, že bude společně se svým mužem popravena. Film má anglické titulky a je zajímavou ukázkou nedávných rumunských dějin.