Rumunsko

Temešvár I.

pro 03 2015

V tomto malém seriálu vám představíme rumunské město Temešvár, které rozhodně stojí za návštěvu. Rumunsko se v poslední době otevírá Evropě a některá rumunská města mají své osobité kouzlo a šarm. Temešvár k takovým městům rozhodně patří.


Poloha Temešváru
Temešvár je přirozeným ekonomickým a kulturním centrem Banátu. Město se nachází nedaleko hranic se Srbskem a Maďarskem. Velký ruch a stavební boom zažil Temešvár především v 19. století. V té době vzniklo ve městě nejvíce staveb a budov. V roce 1869 byly zde zřízeny tramvaje tažené koňmi a obecní vodovod. V roce 1884 bylo zde rovněž instalováno pouliční elektrické osvětlení, takže Temešvár se může pochlubit tím, že bylo vůbec prvním evropským městem, kde elektrické osvětlení fungovalo.

DSC06231

Temešvár foto Černý tulipán


Úpadek a revoluce
Po druhé světové válce nastávají pro Rumunsko špatné časy, protože k moci se dostávají komunisté a především hrůzovláda prezidenta Ceausesca. Zlé časy zažíval také Temešvár. Na konci osmdesátých let minulého století však právě v Temešváru začala revoluce proti komunistickému režimu, která odstartovala svržení krutého a nelidského prezidenta Ceausesca. Od roku 1989 začíná nová éra Rumunska i nová éra Temešváru. Demokratické reformy v Rumunsku se zaváděly velmi pomalu, nicméně v posledních pěti letech došlo k velkému pokroku. Země se dostala do Evropské unie a mnoho peněz z evropských fondů míří do velkých rumunských měst. Tímto způsobem se opravuje i Temešvár, který má na svém území velké množství zajímavých staveb a budov. Postupně se tyto budovy opravují, ale již dnes stojí Temešvár za návštěvu a prohlídku.

DSC06152

Centrum města foto Černý tulipán


Centrum města
Samotné centrum města je docela rozhlehlé. V centru je hned několik náměstí, nicméně žádné náměstí není hlavní ani centrální. Většina prohlídek města však začíná u Rumunské pravoslavné katedrály, která se nachází na konci ulice Piata Victoriei a je svým způsobem hlavní turistickou atrakcí města. U této katedrály se rovněž děly dramatické události v prosinci roku 1989, kdy v Rumunsku začala revoluce. Žel to nebyla sametová revoluce jako u nás, ale revoluce krvavá. Právě u Rumunské pravoslavné katedrály se střílelo do demonstrantů a mnoho lidí zde našlo smrt. Oběti dodnes připomínají pomníčky a zapálené svíčky před impozantním kostelem.