Řecko

Údolí motýlů na ostrově Rhodos

zář 27 2014

Ve vnitrozemí řeckého ostrova Rhodos se ukrývá jedno velice zajímavé místo, které si nesmí nechat ujít jak příznivci fauny, tak milovníci přírody. Řeč je o Petaloudes neboli Údolí motýlů.

Údolí motýlů patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce a po celou sezónu do něj míří spoustu lidí, kteří zatoužili poznat něco nového. Nechybí v nabídkách cestovních kanceláří jako jeden z fakultativních výletů nebo v nabídce místních agentur. Čím je však Údolí motýlů tak unikátní?

Údolí motýlů

Údolí motýlů - autor: Norbert Nagel - commons.wikimedia.org

V Údolí motýlů vás čeká procházka nádhernou přírodou, soutěskou plnou hustého porostu, který je protkaný mnoha vodními toky, jezírky a vodopády a kterým se můžete procházet po kamenných chodníčcích a nesčetných lávkách. Údolí je poměrně úzké a asi pět kilometrů dlouhé, turistům je však přístupná jen asi jedna pětina území. Místní chloubou a vzácností je však právě fauna, konkrétně motýli, po kterých je Petaloudes pojmenované.

Narazíte zde na nočního motýla, přástevníka kostivalového (neboli Callimorpha Quadripunctaria), který je ve skutečnosti nádherně zbarvenou můrou. Jeho křídla jsou v horní části černá s bílými pruhy a ve spodní části červená s černými znaky. V Údolí motýlů je vábí zejména vůně pryskyřice, kterou vylučují zde rostoucí rostliny. Bohužel však počet přástevníků kostivalových v Údolí motýlů klesá, a to právě kvůli vzrůstajícímu počtu turistů.

přástevník kostivalový

Přástevník kostivalový - commons.wikimedia.org

Po procházce Údolím motýlů se můžete zajít podívat do muzea, které se nachází na konci přístupné části soutěsky. Zde si můžete prohlédnout stovky druhů motýlů z celého světa. Za návštěvu také stojí malý venkovský kostelík Moni Kalopetras z 18. století, který se nachází na horním konci údolí. Je odtud krásný výhled do rhodské krajiny.

Údolí motýlů se nachází v severní části ostrova Rhodos asi 25 kilometrů od hlavního města. Dostanete se sem buďto v rámci fakultativního výletu nebo hromadnou dopravou. Z hlavního města jezdí do Petaloudes autobusy. Za vstupné zaplatíte 5 euro, v ceně je zahrnutý i vstup do muzea.