Řecko

Lindos - bílé městečko na Rhodu

dub 19 2014

Na řeckém ostrově Rhodos je spousta krásných míst, které stojí za to navštívit. Lindos je jedním z nich. Je to malé půvabné městečko, které leží na úpatí kopce, na jehož vrcholu se nachází Akropole, velmi zajímavá a unikátní památka.

Lindos je městečko, které tvoří převážně bílé domky, křivolaké uličky dlážděné kočičími hlavami a neopakovatelná atmosféra. Nejen díky tomu se řadí mezi nejfotogeničtější místa na Rhodu, kam turisté s oblibou jezdí na výlet. Lindos je totiž ideální spojení krásného poklidného výletu (nesetkáte se zde s žádnou rušnou dopravou, jen s tou zajišťovanou osly, a jediná taxislužba je ta oslí) s poznáváním řecké historie a obdivováním památek.

Historie Lindosu sahá až do doby bronzové, kdy se datuje jeho osídlení. V 6 století před naším letopočtem dosáhl velkého významu. V té doby byl rybářskou vesnicí a ještě dnes si ve vyhlášených restauracích a tavernách s výhledem na moře můžete vybrat z pestré nabídky ryb připravovaných po tradičním řeckém způsobu.

Lindos

Pohled na Lindos a Akropoli - commons.wikimedia.org

Pokud vás zajímají především památky, určitě nevynechejte Akropoli Lindos, která je jednou z nejpozoruhodnějších archeologických památek na Rhodu. Tyčí se nad městečkem Lindos na vrcholu kopce. Obklopují ji středověké hradby, které na počátku 14. Století postavili křižáci na zbytcích starověkého a byzantského opevnění. Nahoře na vás čeká Gevernérský palác křižáckého hradu, kostel Agios Ioanis (jehož datum vzniku není známo, ví se jen, že to mohlo být mezi 11. a 14. Stoletím) a chrám Athény Lindoské. Chrám pochází ze 4. století a nachází se na nejvyšším místě kopce. Je z něj tedy nádherný výhled na moře a okolí. Můžete si v něm také prohlédnout pozůstatky dórských sloupů.

Za městečkem Lindos najdete antické divadlo postavené ve 4. století před naším letopočtem, kdy bylo vysekáno do skály Akropole. Divadlo bylo zasvěceno řeckému bohovi Dionýsovi, původně zde probíhaly bohoslužby a oslavy na jeho počest.