Řecko

Ostrov Zakynthos

bře 31 2013

Řecký ostrov, který patří mezi Iónské souostroví, je velmi oblíbeným místem turistů. Najdete zde nádherné písečné pláže, ztroskotané vraky lodí nebo chráněnou rezervaci, kam se každoročně vracejí stovky mořských želv.

 

Ostrov Zakynthos je celkově jedenáctý největší mezi řeckými ostrovy. Je velký zhruba čtyři sta šest kilometrů čtverečních a celková délka pobřeží je 123 kilometrů. Nachází se na západ od Peloponéského poloostrova. Celkový počet stálých obyvatel se pohybuje okolo čtyřiceti tisíc lidí.


Zakynthos má dva unikáty. Jednak se sem každoročně vracejí nádherné želvy Karety obecné, aby na pláži nakladly svá vajíčka. Tyto karety zpravidla dorůstají velikosti jednoho metru a váží i více než metrák. Na plážích naklade jedna želva okolo stovky vajíček. Po dvou měsících se z nich vylíhnou malé želvičky, které okamžitě spěchají do moře. Bohužel, dospělosti se jich dožije tak jedna z tisíce. Druhým vzácným živočichem je tuleň středomořský. S tím se ale s největší pravděpodobností vůbec nesetkáte. Žijí totiž v těžko přístupných jeskynních u mořské hladiny. Tuleni jsou ještě více ohroženi než želvy. Jejich celková populace ve Středozemním moři se odhaduje na méně jak tisíc jedinců.


Zakynthos ale není jen ráj pro biology. Najdete zde překrásné pláže, zálivy s průzračně modrým mořem a další romantická zákoutí. Mezi nejvyhledávanější střediska patří Alykes nebo Alikanas, která jsou jen pár kilometrů od sebe. Letoviska jsou vhodná i pro rodiny s dětmi, najdete zde totiž jen velmi pozvolný vstup do moře. Samotná městečka potom nabízejí více než dostatek příležitostí, jak nakoupit suvenýry nebo ochutnat tradiční řeckou kuchyni. Dalším oblíbeným místem je Tsilivi. To je vhodné spíše pro mladší lidi, je zde spousta diskoték, které se chlubí životem až do časných ranních hodin. Navíc je jen šest kilometrů od hlavního města, které se jmenuje stejně jako celý ostrov.


Pokud budete chtít ostrov pořádně procestovat, určitě zamíříte na dvě místa. Jedním z nich je notoricky známá pláž Navagio. Díky příkrým útesům se sem nedostanete jinak, než lodí. Krásná pláž a čisté moře však není hlavní dominantou tohoto místa – bude vás hlavně zajímat vrak pašerácké lodi, který stojí právě na pláži. Bohužel ne vždy se podaří díky prudkým vlnám u pláže přistát, někdy se tak budete muset jen spokojit s pohledy na vrak z dálky. K druhému místu, k takzvaným Modrým jeskynním se nedostanete určitě. Přesto se nepochybně vyplatí sem s nějakou CK zajet. Částečně podvodní a nadvodní jeskyně vám nabídnou nádherný výhled a ukážou vám, čeho všeho je příroda schopná. Sluneční paprsky, které sem dopadají, zbarvují skály do modré barvy, pokud se sem rozhodnete jet na výlet, učiňte to tak rozhodně v dopoledních hodinách.

399px-Navagio Bay Zakynthos Greece

Pláž Navagio. Autor snímku Gabriel Hilohi - Wikimedia Commons.


Zakynthos je nádherný ostrov a můžete na něm strávit bezvadnou dovolenou. Kromě válení se na pláži můžete objevovat jedinečnost tohoto ostrůvku, případně se věnovat vodním sportům. Jsou zde totiž ideální podmínky pro potápění a šnorchlování.