Rakousko

Göttweig

led 04 2016

Göttweig je velmi známý klášterní komplex, který se nachází blízko rakouského města Krems. Mohutný klášterní komplex stojí na kuželovitém kopci a je výraznou dominantou zdejšího krásného kraje nad údolím Dunaje.


Krátké dějiny kláštera
Klášter Göttweig byl již roku 1074 založen biskupem Altmannem z německého Pasova. Klášter byl nabídnut benediktinského řádu, který klášter velmi dobře a efektivně spravoval. Největší rozkvět kláštera byl ve 14. století. Potom byl klášter poničen Turky a několika požáry, takže klášter v Göttweigu byl v tomto období ve velkém úpadku. Další velký rozkvět začal až v 17. století, kdy obnovu klášterních budov dostali do parády schopní italští umělci. Zlatá éra kláštera pak byla pod vedením opata Gottrieda Bessela, který na Göttweig pozval významného architekta J.L.Hildebrandta, který významnou měrou přispěl k dnešní podobě kláštera. Nyní je v areálu kláštera stálá výstava, která mapuje život a práci mnichů v Göttweigu. V objektu kláštera jsou také velmi cenné sály a místností: za všechny jmenujme aspoň nádhernou knihovnu, která má štukovou výzdobu v bílo-zlatém provedení.

DSC04925

Klášterní kostel foto Černý tulipán


Klášter Göttweig v současnosti
Klášter Göttweig je otevřen veřejnosti, takže každý návštěvník zde může navštívit nejenom krásnou stálou výstavu, ale rovněž nádherný klášterní kostel, který je přístupný zdarma. Již při vstupu do klášterního kostela si můžete povšimnout dvou věží a čtyř toskánských sloupů, které podepírají hlavní průčelí kostela. Hned v předsíni kostela narazíte na mramorový náhrobek z 15. století. Hlavní loď kostela je nádherně sladěna do modrých, hnědých a zlatých barev. Hlavní oltář kostela barevně kopíruje celou loď, která je z 15. až 16. století. Hlavní oltář je dílem Hermanna Schmidta a pochází z roku 1639. Na hlavním oltáři pak uvidíte obraz mnichovského malíře Andrease Wolffa z roku 1694. Nejstarší části kostela jsou krásné sklomalby z let 1430 až 1440. Tajuplný prostor se také nachází pod kostelním presbytářem, kde je krypta podpírána osmi sloupy. V této kryptě je mimo jiné umístěna náhrobní deska biskupa Altmanna.

DSC04974

Vstup do kláštera foto Černý tulipán


Nádherná vyhlídka
V areálu kláštera Göttweig je rovněž noblesní restaurace s nádhernou vyhlídkou na město Krems a údolí řeky Dunaj. V místní restauraci si můžete skvěle pochutnat na klášterní gastronomii. Správa kláštera taktéž nabízí odpočinkovou „dovolenou v klášteře" i duchovní cvičení v exercičním domě Sv. Altmanna.