Rakousko

Adventní trhy v Salzburku

pro 12 2015

Vánoce se kvapem blíží a každý si láme hlavu, co darovat svým nejbližším pod stromeček. Tohle dilema se dá ale snadno spojit s příjemným a užitečným a vyrazit do některého ze sousedních států na adventní a vánoční trhy. Co třeba do rakouského Salzburku?

Salzburg se spolu s hlavním městem Vídní těší obrovské oblibě, co se týče vánočních trhů. Stejně jako Vídeň má neopakovatelnou historickou atmosféru, kulturní kořeny a odkaz, který mu zanechal jeden z nejgeniálnějších hudebních skladatelů na světě – Mozart. Nejen díky tomu má toto rakouské město své romantické a kulturní kouzlo. A během Vánoc je navíc tohle všechno okořeněné příjemným očekáváním těchto pohodových svátků předcházených adventním časem.

vánoční trhy v salzburgu

Takovéhle krásné ozdoby si v Salzburku můžete pokoupit. - volné dílo - commons.wikimedia.org

Vánoční trhy v Salzburgu vás okouzlí zejména díky neopakovatelné atmosféře uliček tohoto města zasazeného mezi zasněženými vrcholy Alp. Trhy se konají na více místech, takže určitě nezapomeňte zavítat na náměstí Domplatz a Residentzplatz, poté k zámku Mirabell, nádvoří pevnosti Hohensalzburg (zde si užijete zblízka i středověkou dominantu města) a také kousek od Mozartova domu můžete navštívit Hvězdný adventní trh s rukodělnými výrobky. Každé z těchto míst má své kouzlo a zaručeně vás nezklame.

A protože je Salzburg městem skladatele Mozarta a každý den tu na jeho počest zní tóny jeho hudby, tradiční specialitou jsou Mozartovy koule, dobrota z marcipánu a nugátu obalená v hořké čokoládě. Samozřejmostí je také horký vánoční punč nebo svařené víno, aby vám v tom mrazu nebyla zima. Na posilněnou si tu můžete zakoupit i všelijaké občerstvení od ovoce v cukru, čokoládě či jogurtu, pečených kaštanů, sušeného ovoce, klobásky nebo vynikající místní speciality - plněné brambory, které vás zaručeně zasytí.

Na stáncích také můžete obdivovat (a nakoupit) překrásné vánoční ozdoby, hračky a další potenciální vánoční dárky jako oblečení, suvenýry, svíčky, vonné soli do koupele, rukodělné výrobky a mnoho mnoho dalšího. Vaše peněženky budou sice lehčí, ale za tu báječnou vánoční atmosféru a skvělý pocit z obstaraných dárků za to stojí.