Rakousko

Krásný zámek Wilfersdorf

pro 18 2014

Zámek Wilfersdorf se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko rakouského městečka Mistelbach. Tento pěkný a zachovalý zámek patří šlechtickému rodu Lichtenštejnů, který v minulosti vlastnil také zámky ve Valticích a v Lednici.


Krátké dějiny zámku
Prvním vlastníkem zámku, který měl v minulosti podobu středověkého hradu, byli pánové z Mistelbachu. Do rukou Lichtenštejnů přešel hrad v roce 1436. Na začátku 17. století došlo k velké přestavbě hradu a z hradu se stal krásný vodní zámek, který měl čtyři křídly. Další úpravy přišly v letech 1713 až 1721, kdy byl zámek barokně upraven. Část zámku byla pak v roce 1802 zbourána, protože vážně hrozilo, že celá zámek se zřítí. Poslední velká rekonstrukce proběhla v letech 2001 a 2002, kdy byla provedena důkladná sanace celého objektu. V dějinách rodu Lichtenštejnů se jedná o takzvaný „rodový zámek", takže je celým šlechtickým rodem stále náležitě hýčkán. Rod Lichtenštejnů v současné době žije v Lichtenštejnském knížectví.

DSC00569

Zámek Wilfersdorf foto Černý tulipán


Zámek v současnosti
V současné době je zámek otevřen veřejnosti. V útrobách zámku se nachází permanentní výstava, která mapuje bohaté dějiny knížecí rodiny Lichtenštejnů. Ve vedlejším objektu zámku bylo pak zřízeno zajímavé Vlastivědné muzeum. Vlastivědné muzeum mapuje především místní dějiny obce a okolí. Jsou zde zachyceny dějiny obce a okolí od třetihor až do dnešních dnů. Zámek ve Wilfersdorfu také slouží jako ředitelství Statků a lesní správy Dolního Rakouska, které se také stará o zemědělské a lesní plochy Nadace knížete Lichtenštejna.

DSC00572

Zámek Wilfersdorf foto Černý tulipán


Praktické informace
Zámek ve Wilfersdorfu je otevřen od dubna do konce října a to vždy od úterka do neděle. Otevírací hodiny jdou od 10 do 16 hodiny. Vstupné pro dospělého je šest euro, pro děti a studenty tři euro. Od Břeclavi se Wilfersdorf nachází zhruba 28 kilometrů. Kolem zámku jsou informační tabule, které mapují dějiny rodu Lichtenštejnů a zámku. Četné informace jsou napsány také v českém jazyce. Z českého pohledu je rovněž zajímavé, že obec Wilfersdorf navázala před několika lety partnerství s moravskou Lednicí, kde stojí taktéž velký zámek, který v minulosti patřil Lichtenštejnům. Z moravské Lednice se dá do Wilfersdorfu také podniknout příjemný jednodenní cyklistický výlet.