Rakousko

Tulln je městem zahrad

pro 13 2014

Historické město Tulln leží na mapě Rakouska ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Město, které leží u Dunaje, má v současné době něco málo přes 15 000 obyvatel. Tulln se může pyšnit historickým středem města a krásnými zahradami.


Jedno z nejstarších rakouských měst
Tulln, které leží na jižním břehu Dunaje, je jedno z nejstarších rakouských měst. Historie Tullnu sahá až do římské doby, kdy se město jmenovalo Commagena. V této době bylo významným římským přístavem a důležitým brodem přes řeku Dunaj. V současné době je to klidné a přívětivé malé město, ve kterém stojí hned několik dobře zachovalých historických památek z období dávného římského impéria a středověku. Kolem Tullnu vede také kvalitní cyklistická stezka, která je součástí dlouhé dunajské cyklostezky.

DSC00535

Kostel sv.Štěpána foto Černý tulipán


Nejpěknější památky
Mezi nejpěknější památky Tullnu patří zejména kostel svatého Štěpána, což je románská bazilika ze 12. století. Kostel se dvěma věžemi byl později goticky a barokně upraven. Nedaleko kostela se nachází krásná románská kostnice, která je jedna z nejpěknějších staveb tohoto druhu na území Rakouska. Za pozornost stojí ještě minoritský kostel z 13. století, který byl později barokně upraven. V centru města jsou pak k vidění pěkné renesanční a barokní měšťanské domy. Největší frekvence krásných historických budov je na ulici Hauptstrasse. Na rozhlehlém hlavním náměstí je pak dominantní budovou městská radnice.

DSC00547

Radnice v Tullnu foto Černý tulipán


Tulln je městem zahrad a květin
Tulln je ve světě rovněž známý jako město květin a krásných zahrad. Středem pozornosti je zde také velkolepá zahradní výstava Die Garten Tulln, která každoročně láká velké množství tuzemských i zahraničních turistů. Na rozlehlé ploše padesáti hektarů zde najdete čtyřicet různých typů zahrad. Kromě toho jsou zde k vidění i některé pozoruhodné atrakce, které mohou přilákat i neposedné dětské návštěvníky. Za pozornost stojí zejména zajímavá stezka v korunách stromů, která je vybudována ve výšce třiceti metrů nad zemí. Dále je zde lesní bludiště či dobrodružné hřiště, kde se mohou děti dosyta vydovádět. Na své si zde přijdou rovněž odborníci, protože v zahradách se velmi často konají přednášky o pěstování květin a údržbě zahrad.