Rakousko

Pohádkový hrad

pro 02 2014

V Rakousku je celá řada nádherných a pohádkových hradů, které stojí za návštěvu. Jeden z nich se nachází na samé hranici s Českou republikou. Jedná se o majestátní hrad Hardegg.


Kousíček od Znojma
Hrad Hardegg se nachází ve stejnojmenné obci, která je situovaná v malebné krajině u řeky Dyje. Obec Hardegg se nachází v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy a od Znojma je tato malá obec vzdálená pouhých 27 kilometrů. V současné době má Hardegg něco málo přes 1300 obyvatel a žije převážně turistickým ruchem.

DSC01874

Hrad Hardegg foto Černý tulipán

Krátké dějiny hradu
Malebná obec se může pyšnit především mohutným hradem, který se majestátně vypíná nad celou obcí. Hrad pochází z 12. století. I když na začátku 13. století došlo k mohutné přestavbě hradu, roku 1425 byl dobyt husity, kteří hrad značně zpustošili. Hrad však nezanikl, ale byl znovu vybudován. K velkým přestavbách docházelo i později, ta poslední se uskutečnila v 19. století, kdy hrad dostal svou definitivní podobu.

Současnost hradu
Hrad Hardegg působí i nadále velmi zachovalým dojmem. Hrad je otevřen široké veřejnosti, takže návštěvnici Hardeggu mohou navštívit hradní muzeum, které vystavuje expozici o Maxmiliánu Ferdinandu Josefu Habsburském, který se později stal mexickým císařem. Jeho panování však v Mexiku nebylo vůbec slavné, protože v zemi vypuklo povstání a Maxmilián byl vzbouřenci zajat a následně popraven. Jeho tělo byl však převezeno do Rakouska a v Hardeggu pohřbeno.

DSC01888

Hrad Hardegg foto Černý tulipán

Praktické informace
Hrad v Hardeggu je v turistickou sezónu otevřen od 9 do 17 hodin. Vstupné pro dospělého je 8,90 euro, snížené pak stojí 7,90 euro. Děti od pěti do čtrnácti let zaplatí 5,80 euro.

Další pamětihodnosti v obci
Kromě mohutného hradu je v obci také zajímavý kostel svatého Veita, který byl vybudovaný ve 12. století. Současná podoba kostela však pochází z 18. století. V kryptě kostela je pohřbeno hned několik generací pánů z Hardegga.

Přísně střežená hranice
Po roce 1948 byl hraniční přechod v Hardeggu velmi střežen. Most přes řeku Dyji byl dlouhé roky uzavřen a hranice na moravské straně byla velmi přísně střežena, takže turistický ruch byl po dlouhou dobu prakticky znemožněn. Po roce 1989 se však hranice otevírají, takže most byl velmi rychle zprovozněn. V současné době jsou na mostu k vidění zajímavé fotografie, které připomínají události z let 1989 až 1990.