Rakousko

Romantický Freistadt

srp 16 2014

Rakouské město Freistadt leží v údolí kopcovité části Rakouska, která se jmenuje Mühlviertel. Historické jádro města je obehnáno mohutnými městskými hradbami, které Freistadt chrání již od středověku. Z dálky poznáte „Svobodné město" podle vysoké zámecké věže, která dává celému městu nezapomenutelný charakter. Do města se dostanete dvěma městskými branami, které vás vpustí do světa pitoreskních uliček, náměstí a krásných dvorů.


Bohaté dějiny
Freistadt se může honosit dlouhou a bohatou historií, což je patrné na vizáži mnohých staveb v historickém centru města. Ve spletitých uličkách historického centra tak narazíte na skryté dvory nebo tajuplná zákoutí. Za městskými hradbami vás pak čeká pivovarnický Freistadt, protože pivní průmysl zde kvete již velmi dlouho. Místní pivo můžete ochutnat v kterékoliv místní restauraci. Pro znalce a odborníky pivního moku pak můžeme jednoznačně doporučit návštěvu místního pivovaru, kde jsou nabízeny komentované prohlídky.

DSC00176

Hlavní náměstí foto Černý tulipán


Další pamětihodnosti
Kromě dobrého a chutného piva se může Freistadt chlubit četnými památkami v historickém jádru města. Za pozornost stojí zejména Muzeum ve freistadtském zámku, které vlastní na 20 000 zajímavých exponátů. Expozice muzea dává vhled nejenom do života města Freistadtu, ale rovněž do dějin Mlýnské čtvrti (Mühlviertel). Expozice muzea je rozdělena do čtyř tematických oborů: řemeslo, vlastivěda, historie města a malba na sklo. Bonusem expozice je pak nádherný výhled ze zámecké věže na historické jádro města. Věž zámku je padesát metrů vysoká.
Pro milovníky opevnění skýtá Freistadt nevšední podívanou, protože místní opevnění s věžemi je velmi dobře zachovalé. Mezi nejhezčí bránu lze označit Lineckou bránu, kterou najdete v jižní části města.

DSC00182

Linecká brána foto Černý tulipán


Sakrální památky
Hlavní sakrální památkou Freistadtu je velký kostel na hlavním náměstí, který je směsicí gotiky a baroka. Vnitřek kostela svaté Kateřiny je gotický, zatímco věž kostela je barokní.


Praktické informace
Freistadt se nachází v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy. V současné době má něco přes 7400 obyvatel a je od českých hranic vzdálen necelých dvacet kilometrů. Nejbližší hraniční přechod s Českou republikou je Dolní Dvořiště.