Rakousko

Vánoční trhy ve Vídni

pro 19 2013

Je tu advent a s ním i možnost vyjet za hranice a navštívit vánoční trhy našich sousedů. Jedním z nejpopulárnějších měst bývá právě Vídeň díky své blízkosti, ale také pohádkové atmosféře a vyhlášenému punči.

Vánoční trhy ve Vídni začínají každoročně od poloviny listopadu a trvají až do Vánoc. Na vídeňských náměstích a prostranstvích vyrostou maličké nádherně osvícené domečky, ve kterých si můžete nakoupit mnoho druhů výborného punče, horkou čokoládu, čaj, vánoční dárky, ozdoby na stromeček, sladkosti či hračky. Už jen pohled na vánoční světla a vůně punče navodí tu pravou vánoční atmosféru.

Vánoční trhy ve Vídni

Trhy před vídeňskou radnicí - autor: Böhringer Friedrich - commons.wikimedia.org

Více než sto padesát stánků najdete na Radničním náměstí, které je obklopené nazdobeným Radničním parkem. Tady si přijdou na své zejména děti. Nedaleko narazíte na další shluk obchůdků – u Přírodovědného muzea na náměstí Marie Terezie tu stojí přes sedmdesát stánků, kde seženete zejména různé řemeslné výrobky. Oblíbeným místem je také menší romantický trh, který se nachází v areálu staré nemocnice Altes AKH.

Nejvíce tradičním je vánoční trh přímo v centru města na Freyungu. Pokračuje v tradici trvající několik století, první trhy se tu konaly už v 18. století. K nakupování řemeslných výrobků, ozdob, kulinářských pochoutek, keramiky či postaviček do betléma vám bude od 16 hodin hrát adventní hudba a koledy. O kousek dál je další vánoční vesnička na Am Hof.

Zejména krásné jsou trhy na nádvoří Ehrenhof přímo před zámkem Schönbrunn, kde se po Vánocích konají ještě novoroční trhy. Kromě stánků s punčem a různými výrobky se tu konají také vánoční koncerty, vánoční dílny a program pro děti.

Pokud vyrážíte do Vídně s dětmi, určitě se jim zalíbí trh na náměstí Karlsplatz, kde si přijdou na své během jim určeného kulturního programu. Vánoční trhy najdete také v uličkách Spittelbergu nebo v zábavním centru Prater přímo před obřím ruským kolem, kde proběhnou různá živá vystoupení, speciální jízdy pro děti a další program.

Chcete-li si užít té pravé vánoční atmosféry, ochutnat punč mnoha příchutí a nakoupit nějaké ty netradiční vánoční dárky, pak zamiřte do Vídně. Můžete si vybrat z desítek menších či větších trhů, které se nacházejí v historických a malebných částech Vídně. Určitě nebudete litovat.