Rakousko

Laa aan der Thaya

pro 12 2013

Rakouské město Laa aan der Thaya se nachází kousíček od hranic s Českou republikou. Laa je malebné město, které najdete v spolkové zemi Dolní Rakousy. Laa má v současné době něco přes 6000 obyvatel.

Velký akvapark

Největším lákadlem městečka Laa aan der Thaya je jeho velký akvapark, který každoročně navštíví velké množství návštěvníků z Rakouska a okolních zemí. Za akvaparkem se nachází lázeňský hotel s moderně řešeným parkem, ve kterém najdete malou expozici, která mapuje dějiny železné opony. Termální lázně jsou otevřené každý den od deváté hodiny ranní do desáté hodiny večerní. Teplota zdejší termální vody se pohybuje od 34 do 36 stupňů Celsia. Vstup do termálních lázní si můžete určit sami, k dispozici jsou například lístky na tři hodiny nebo na pět hodin či na celý den. Vstupné na tři hodiny pro dospělého činí 15 euro. Pokud chcete v termálních lázních strávit celý den, zaplatíte 22,30 euro. Děti pak za tři hodiny zaplatí 11,50 euro, za celý den 15,30 euro. Děti do tří let mají vstup zdarma. Do těchto cen vstupného je již započítána cena za skřínku, kde si můžete nechat oblečení a všechny osobní věci. V rozsáhlém areálu termálních lázní je velké množství bazénů a tobogánů. Příjemným zpestřením je například solný bazén s relaxační hudbou nebo vodopády se světelnými efekty.

Laa 034

Lázně v Laa foto Černý tulipán

Prohlídka města

Laa aan der Thaya je rovněž pěkným městem se zachovalým historickým středem města, kterému vévodí krásná radnice z 19. století. Město je také částečně opevněno, takže tu a tam uvidíte středověké hradby. V obci se taktéž dochoval hrad s věží, kde je v současné době umístěno sympatické pivovarské muzeum. Z církevních staveb stojí za zmínku především velký románsko gotický kostel svatého Víta, který má však vevnitř barokní výzdobu. Nedaleko kostela je nádherný barokní sloup Nejsvětější Trojice, který pochází z roku 1735.

Laa 047

Náměstí v Laa foto Černý tulipán

Ekologické město

Městečko Laa aan der Thaya je velmi ekologické město. Místní radní se v oblasti alternativních energií velmi angažují a zkouší zavádět různé experimenty, které jdou ruku v ruce s nejnovějšími ekologickými trendy ve světě. Na městské radnici bylo kupříkladu zřízeno servisní a poradenské centrum pro energetiku, které radí občanům města, jak ve své domácnosti využívat alternativní zdroje energie. Některá auta, která patří obci, byla přestavěna na pohon rostlinnými oleji.