Rakousko

Eggenburg

říj 13 2013

Eggenburg najdete na mapě Rakouska ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Malé městečko, které má kolem 4000 obyvatel, je situované asi 43 kilometrů severně od Kremže.

Těžce zkoušený Eggenburg

Málokteré město v Rakousku bylo tak těžce zkoušeno jako právě Eggenburg. Od středověku je město sužované jednou katastrofou za druhou. Jednou bylo město poničeno husity, podruhé pak loupeživými českými a moravskými rytíři. Poté bylo město okupovány Maďary, aby za období reformace bylo těžce zkoušeno krutou třicetiletou válkou. Největší škody zde napáchala švédská vojska, která roku 1645 zničila velkou část města. Aby tomu nebylo konec, přichází v 18. a 19. století velký mor a obrovský požár. Teprve po roku 1808 si Eggenburg mohl oddechnout, neboť další velká katastrofa se už ve městě nekonala.

mariazell 2013 026

Eggenburg foto Černý tulipán

Památky v Eggenburgu

I když byl Eggenburg v minulosti velmi těžce zkoušen, zachovalo se zde poměrně dost historických budov. Mezi nejpěknější památky města lze zařadit farní kostel svatého Štěpána (St.Stephan), který byl postaven v roce 1330. Kostel se může pochlubit nádhernou vrcholně gotickou podobou. V interiéru kostela je několik cenných náhrobků z 12. a 13.století. Z původního vybavení se zde dochovala krásná gotická kazatelna. Hlavní oltář kostela je již novogotický, nicméně křídlový oltář pochází ze začátku 16. století.
Nejpěknější měšťanské domy jsou pak okolo hlavního náměstí, kde stojí také radniční budova. Většina měšťanských domů je barokních, ovšem tu a tam narazíte i na pěkné renesační domy.

V Eggenburgu je hned několik zajímavých muzeí. K vidění je zde například Krahuletz muzeum, což je malé muzeum, které opatruje zajímavou sbírku fosilií a přírodních materiálů, kterou posbíral místní geolog Johann Krahuletz. Ve stejné budově, kde je sbírka fosilií, je i Městské muzeum. Třetím muzeum ve městě je atraktivní Motoristické muzeum, které vlastní okolo 300 starých motocyklů.

mariazell 2013 034

Eggenburg foto Černý tulipán

Procházka po hradbách

V Eggenburgu se z velké části dochovaly městské hradby, které se táhnou téměř kolem celého města. Místní radní využili této historické atrakce k tomu, že na hradbách udělali stezku, která je příjemným zpestřením návštěvy tohoto sympatického rakouského městečka. Z městských hradeb je pěkný výhled na městečko a jeho okolí.