Rakousko

Nenápadný Pulkau

říj 08 2013

Pulkau je sympatické malé městečko, které se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy. V současné době má toto historické městečko něco málo přes 1500 obyvatel.


Malebné městečko
Pulkau se nachází asi 15 kilometrů od hranic z Českou republikou. Pulkau je obec, která je situovaná v malebné kopcovité krajině, která je obklopená ovocnými sady a vinicemi. Zdejší suché podnebí je ideální především pro pěstování vína, takže vinařství zde hraje velmi důležitou a významnou roli.

Popis městečka
Pulkau je docela malá obec, která získalo statut města teprve v roce 1985. I když katastrální výměr obce činí pouhých 36 kilometrů čtverečních, najdete zde velké množství malých obchůdků, lékárnu, poštu, malé banky, pěkné hostince a pitoreskní vinárny.
Návštěvníci Pulkau mohou zde rovněž navštívit docela velké množství malých muzeí. V obci kupříkladu sílí Muzeum města Pulkau, Soustružnické muzeum nebo Muzeum zemědělství a lidových řemesel.

mariazell 2013 016

Pulkau foto Černý tulipán

Historické budovy
Pulkau má celou řadu velmi pěkných a zachovalých historických budov. Na kopci nad městem stojí farní kostel svatého Michala, odkud je překrásný výhled na celé město a jeho okolí. Tento kostel má románské obvodové zdi a gotický interiér. Vevnitř stojí za pozornost zejména gotické fresky, které pocházejí z doby kolem roku 1320. Ostatní výzdoba kostela je již silně barokní. Hned vedle kostela stojí mohutná dvouposchoďová kostnice, která pochází z 12. století.
Vedle kostela svatého Michala stojí v Pulkau ještě zajímavý kostel Krve Páně, který se může pochlubit pozdně gotickým křídlovým oltářem, což je stěžejní dílo takzvané dunajské školy.
V centru obce se pak nachází radnice, na které jsou sluneční hodiny. Budova radnice má dva štíty, které připomínají architekturu selského baroka. Naproti pěkné radniční budovy pak stojí pranýř, který pochází z 16. století a je živoucím symbolem tehdejší soudní pravomoci. Mezi další drobné památky obce lze zařadit četná Boží muka a mariánské sochy, které poukazují na silnou zbožnost místních obyvatel, která v této obci stále přetrvává.

mariazell 2013 018

Pulkau foto Černý tulipán

Ideální výlet na kolo
Jelikož se Pulkau nachází v krásně zvlněné krajině, je ideální destinací pro výlety na kole. Kolem obce jsou kvalitně značené stezky pro pěší a cyklisty, které vedou malebnou krajinou s vinicemi a krásnými lesy.