Rakousko

Krásy města Retz

říj 03 2013

Rakouské městečko Retz se nachází velmi blízko českých hranic. Od moravského Šatova je do města Retz pouhých sedm kilometrů. Retz se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy a v současné době má něco přes 4000 obyvatel.


Malebné město
Městečko Retz má za sebou již dlouhou historii, neboť bylo založeno už na konci 13. století. Městečko Retz bylo založeno z podnětu hrabství Hardegg, které mělo sídlo na stejnojmenném hradě, který se majestátně vypíná nad řekou Dyjí.
Pokud budete městečkem Retz někdy projíždět, určitě si udělejte chvíli času a městečko si projděte. Za pozornost stojí zejména velmi zachované městské hradby s nárožní věží, přes kterou se dostanete do historického centra města. Hlavním tahákem historické centra je prostranné náměstí, kde stojí krásné renesanční domy a kašny. Největším lákadlem je pochopitelně radnice s věží, která je přístupná veřejnosti, takže si za mírný poplatek můžete vyšlapat několik desítek schodů. Z věže je překrásný výhled do širého kraje, který je pověstný pěkně upravenými vinicemi.

mariazell 2013 003

Hlavní náměstí foto Černý tulipán

Další pamětihodnosti města
Kromě světle žluté radniční věže stojí na prostranném náměstí ještě za pozornost krásný sgrafitový dům a trojlodní kostel dominikánského kláštera. Na krásném náměstí stojí také dvě kašny, které jsou středem pozornost především při oslavách vinobraní, neboť z nich teče jeden rok bílé a druhý rok červené víno. Z barokních památek jsou v městečku k vidění morový sloup a sloup nejsvětější Trojice. Z technických památek města stojí za připomenutí pěkný větrný mlýn, který najdete na jedné z místních vinic.

mariazell 2013 005

Retz foto Černý tulipán

Retz je městem vína
Retz je také městem dobrého a kvalitního vína. Byl to právě tento chutný mok, který výrazným způsobem dopomohl retzským měšťanům k velkému bohatství. Všichni milovníci vína by neměli v Retzu minout zdejší historický vinný sklep, který je na území Rakouska suverénně největší. Historický vinný sklep je přístupný veřejnosti, takže máte možnost ho navštívit. V útrobách vinného sklepa kupříkladu uvidíte velké množství plných i prázdných sudů všech možných velikostí a tvarů. Celá prohlídková trasa sklepa je dlouhá téměř jeden kilometr a zajímavým způsobem mapuje historii zdejšího vinařství. Po cestě vás budou lákat soukromé vinotéky, kde si můžete nakoupit lahodný mok domů.