Rakousko

Klosterneuburg

zář 21 2013

Klosterneuburg je nádherným historickým městem nad Dunajem, které se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Klosterneuburg je situován na úpatí pohoří Vídeňský les a od Vídně je vzdálen pouhých dvanáct kilometrů, takže z hradeb místního kláštera vidíte již vídeňské výškové budovy.


Pamětihodnosti města

Hlavním tahákem pro turisty je zdejší nádherný augustiánský klášter, který byl postaven na kopci, kde v minulosti stával pohanský keltský chrám. Rozsáhlý klášter byl postaven ve 12. století. Součásti kláštera je impozantní kostel, který stojí na Klášterním náměstí. Jedná se o impozantní trojlodní románskou baziliku, která byla v pozdější době upravena do takzvané barokní gotiky. Interiér kostela je vyzdoben freskami od J.G.Greinera. Bohatě zdobený je obzvláště presbytář kostela a chórové lavice. Nejkrásnějším uměleckým dílem kostela je však překrásně zdobený Verdunský oltář, který pochází od zlatnického mistra Nicolause.

mariazell 2013 183

Klášter v Klosterneuburgu foto Černý tulipán

Klášterní budovy

Kolem kostela jsou další významné klášterní budovy, které mají povětšinou barokní podobu. Celá komplex barokních budov pochází od významného architekta Franze Stephana Lotrinského, který se při stavbě těchto budov nechal inspirovat španělskou královskou rezidencí Escorialem. Komplex kláštera je přístupný veřejnosti, takže interiéry některých budov si lze prohlédnout. Mezi nejpěknější místa klášterních budov patří Gobelínový sál, Mramorový sál a klenotnice.

mariazell 2013 203

Klosterneuburg foto Černý tulipán


Muzeum moderního umění

Klosterneuburg však není pouze místem historického umění, nýbrž také toho současného. Ve městě totiž sídlí prestižní muzeum moderního umění Essl Museum. V tomto moderním muzeu uvidíte nejdůležitější sbírku rakouského poválečného a současného umění. Muzeum opatruje zhruba šest tisíc exponátů, což je opravdu úctyhodná sbírka. Většina děl pochází od soukromých sběratelů Karlheinze a Agnes Esslových, kteří systematickým způsobem získávali díla rakouských výtvarníků a umělců. Hlavní ideou celého projektu bylo promyšlené sběratelství zaměřené na zobrazení celkového vývoje jednotlivých rakouských umělců během jejich celého malířského období. K vidění jsou tak cenné exponáty od abstraktního impresionismu až po nové malířství osmdesátých a devadesátých let. V muzeu tak postupně narazíte na exponáty od Hundertwassera, Alexe Katze, Hermanna Nitsche nebo Georga Baselitze.