Rakousko

Lázeňské město Baden

zář 19 2013

Lázeňské město Baden, které se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy, patří k nejznámějším lázeňským městům v Rakousku. Nádherné a okázalé budovy, překrásný park s romantickými záhonky a květinami, to všechno jsou sirné lázně v Badenu.


Baden leží nedaleko Vídně

Od České republiky není Baden příliš daleko, neboť leží asi dvacet pět kilometrů jihozápadním směrem od rakouské metropole. Z Vídně jste v Badenu opravdu za chvilku, stačí když naskočíte do rychlotramvaje Wien-Baden a za nedlouho jste v nádherném prostředí císařských lázní.

neziderské jezero 195

Lázeňský park v Badenu foto Černý tulipán


Dějiny sirných lázní

Sirné lázně zde objevili už Římané. Byli totiž první, kdo přišli na tajemství zdejších horkých pramenů, které využívali k léčebným a relaxačním procedurám. Staří Římané pojmenovali toto místo latinským názvem „Aquae", což česky znamená koupele.

V Badenu se však neprocházeli pouze movití lázeňští hosté, ale také vojáci. V 15. století totiž město zažilo dva velké vojenské vpády. První vojenský útok měl na svědomí maďarský král Matyáš Korvín. Po maďarské invazi pak v 17. století přišel turecký vpád.

Baden však nezažilo pouze vojenské běsnění, ale také velkou morovou epidemii a dva velké požáry. Ze všeho se však lázeňské město oklepalo a dnes se pyšní celou řadou krásných a honosných budov.

neziderské jezero 215

Centrum Badenu foto Černý tulipán


Popis Badenu

Baden je především městem velkých lázeňských budov. Nejpěknější budovy najdete v lázeňském parku. Zde stojí za zmínku zejména Kongresový dům, kasino a letní divadlo, které je v secesním stylu. V celém parku je nádherná květinová úprava, která je pastvou pro oči pro každého návštěvníka těchto lázní. Kousíček od lázeňského parku najdete pozdně gotický kostel svatého Štěpána. Velký kostel je zvláštní tím, že zde bylo poprvé uvedeno Mozartovo Ave Verum. Z tohoto důvodu objevíte uvnitř kostela pamětní desku W.A.Mozarta.

V historickém centru města naleznete celou řadu krásných empirových staveb. Většinu z nich najdete na Radniční ulici. V téže ulici spatříte rovněž dům číslo deset, kde pobýval německý skladatel Ludwig van Beethoven.


Významní hosté Badenu

V Badenu žili velmi významní hosté. Mezi nejznámější patří německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven, který zde stvořil svou veleznámou Devátou symfonii. Vedle Beethovena však zde rovněž komponovali Franz Liszt a W. A. Mozart.