Rakousko

Mariazell

zář 16 2013

Mariazell je největší poutní místo na území Rakouska, které se nachází ve spolkové zemi Štýrsko. Kdysi dávno se zde uzdravil moravský markrabě Vladislav Jindřich, který v Mariazell nechal postavit křesťanskou kapli.


Moravská stopa v Mariazell

Poutní místo Mariazell je nesmazatelně spojeno s moravským markrabětem Vladislavem Jindřichem, který zde na přelomu 12. a 13. století nechal postavit první kostel. Důvod k této stavbě měl velký, neboť na tomto místě byl moravský kníže zázračně vyléčen.

Z malého kostela velký chrám

Z malého kostela se pak stal velký chrám, který každoročně láká tisíce poutníků z celé Evropy. Z původně gotické stavby byl chrám přestavěn na honosný barokní kostel, který je domovem sošky Panny Marie, která pochází ze 13. století. Soška, které se říká Velká Matka Rakouska, je umístěna v Zázračné kapli, která je situovaná doprostřed chrámu. Soška stojí na stříbrném oltáři, který je dílem E.Fischera z Erlachu. Důležitost chrámu v Mariazell stvrdilo také povýšení chrámu na baziliku, která proběhla v roce 1907.

mariazell 2013 128

Hlavní kostel v Mariazell foto Černý tulipán

Barokní skvost uprostřed kopců

Hlavní kostel v Mariazell je dominantou celého města, které je obklopeno krásnými a majestátními horami, které podtrhují vznešenost tohoto poutního místa. V kostele kromě sošky Panny Marie najdete klenotnici, která opatruje cenné poklady darů, které kostel obdržel od bohatých poutníků, kteří Mariazell v minulosti navštívili. Interiér kostela je bohatě vyzdoben, takže každému poutníkovi přechází uvnitř chrámu oči.

mariazell 2013 126

Mariazell foto Černý tulipán

Okolí baziliky

Okolí baziliky je velmi rušné, neboť je obklopeno velkým množství stánků, ve kterých najdete svaté obrázky a suvenýry všeho druhu. Jelikož se bazilika nachází v samém středu města, jsou kolem baziliky roztroušeny všechny nejvýznamnější budovy ve městě. Na náměstí za kostelem stojí kupříkladu Svatá studně, kde byl v minulosti objeven léčivý pramen. Další významnou budovou Mariazell je kněžský dům z konce 17. století.

Mariazell má rovněž status klimatického lázeňského města, neboť se nachází v srdci zdravé a nádherné přírody. V bezprostředním okolí města jsou desítky skvělých turistických a cyklistických tras, které dokonale prověří vaši kondici.

V zimních měsících se Mariazell promění ve středisko zimních sportů, protože zdejších sjezdovek je opravdu nepřeberné množství.