Rakousko

Kremže

zář 13 2013

Rakouské město Kremže se proslavilo především výrobou skvělé hořčice, nicméně Kremže je nejenom městem hořčice, ale také nádherným městem, ve kterém je hodně krásných historických budov.


Město u Dunaje

Kremže se nachází v Dolních Rakousích a v současné době má něco málo přes 24 000 obyvatel. Kremže se nachází u Dunaje a na první pohled působí trochu neuspořádaným dojmem. Pokud však najdete historické jádro města, které se nachází za Kamennou bránou, bude se vám historická Kremže líbit.

mariazell 2013 044

Vstup do historické části Kremže foto Černý tulipán


Krátké dějiny města

Kremže je poprvé zmiňována na konci desátého století, kdy nesla jméno Chremisa. Ve dvanáctém století zde měl sídlo šlechtický rod Babenberků. Od dvanáctého století město vzkvétá a je důležitým středověkým kupeckým městem, které svým významem převyšovalo i Vídeň, která v té době nebyla příliš velkým městem. I v dalších staletích se město vyznačovalo velkým bohatstvím, takže ve městě byla postavena řada velkých a krásných budov, které dodnes zdobí jádro historického centra.

mariazell 2013 046

Kremže foto Černý tulipán


Památky Kremže

Kremže má především velké množství sakrálních památek. Za pozornost stojí například kostel svatého Víta, který je nejranější barokní stavbou na území Rakouska. Kostel byl totiž postaven v letech 1616 až 1630. České turisty může zajímat gotická socha Panny Marie, která pochází z Čech. Sochu z roku 1420 najdete na hlavním oltáři svatého Kříže.

Dalším krásným kostelem v Kremži je gotický piaristický kostel, který byl postaven na přelomu 14. a 15. století. Kousíček od kostela, který stojí na kopci, je vchod do zastřešeného schodiště, které vás dovede až dolů na Farní náměstí.

Z necírkevních staveb stojí za zmínku zachovalé měšťanské domy, které stojí na ulicích Obere a Untere Landstrasse. Na ulici Obere Landstrasse rovněž najdete starou lékárnu, která byla postavena už v roce 1532 lékařem Kapplerem. V budově staré lékárny je v současné době zřízeno farmaceutické muzeum.


Zajímavosti Kremže

Kremžská hořčice, která má oficiální název Kremser Senf, se zde vyráběla velmi dlouho, nicméně v současné době byla výroba této velmi populární hořčice přenesena do Vídně. Bezprostřední okolí Kremže je velmi bohaté na vinnou révu. Ve zdejší oblasti se daří zejména odrůdě bílého vína Veltlínské zelené. Město profituje taktéž z turistického ruchu, neboť kolem Dunaje vedou velmi dobře udržované a malebné cyklistické stezky.