Rakousko

Zoologická zahrada ve Vídni

zář 07 2013

Pro mnohé obyvatele České republiky, zejména ty z Moravy, je hlavní město Rakouska Vídeň mnohem blíž než některá naše města. Proč se tedy do Vídně nevydat a neobjevovat její krásy? V tomto článku si povíme něco víc o zdejší zoologické zahradě, která patří k nejkrásnějším v Evropě.

Zoologická zahrada má ve Vídni skvělé umístění – najdete ji v areálu zámku Schönbrunn, takže není nic jednoduššího, než spojit návštěvu jednoho s druhým. Je to nejstarší zoologická zahrada na světě a o jejích kvalitách svědčí to, že už potřetí byla vyhlášena nejlepší zoo v Evropě. Patří také mezi ty hojně navštěvované – každý rok přivítá více než dva miliony návštěvníků ze všech koutů světa.

zoo vídeň

Jeden z mnoha pohledů, které zoo nabízí. - autor: M. Kreuschitz - commons.wikimedia.org

Zoologickou zahradu založil v roce 1752 rakouský císař František I. Štěpán Lotrinský, který byl manželem Marie Terezie. V té době totiž vznikl nově zřízený zvěřinec v zámeckém parku a právě sem vodil císař své hosty. Zvířetník se od té doby rozrůstal až do dnešní doby, kdy je zoo jednou z nejlépe vybavených na světě. Výběhy pro zvířata jsou zařízeny tak, aby co nejlépe odpovídaly jejich přirozenému prostředí, a to včetně prostoru, který obývají. Pro návštěvníky zoo je to jako výlet do cizích krajin.

Vůbec první chovatelský úspěch zažila zoo v roce 1906, kdy se zde vůbec poprvé na celém světě narodilo mládě slona afrického chovaného v zajetí. O celých 101 let později slavila zoo další triumf – narodilo se zde první mládě pandy. Druhé a třetí na sebe nenechaly čekat, v letech 2010 a 2013 se přidala ke svému bratříčkovi, což je ohromný úspěch.

Zoo je domovem pro více než 500 živočišných druhů z celé planety, přičemž mnoho z nich patří k ohroženým druhům. Narazíte tu na skleník, díky kterému se ocitnete v deštném pralese, obrovské pavilony, naučné stezky, semináře i prohlídky, můžete být také svědky krmení. A ani na děti se nezapomnělo.

V každém ročním období otevírá zoo v 9 hodin, zavírací doba se ale liší v závislosti na měsíci. Za vstupné zaplatí dospělý 13 euro, děti, mládež a důchodci 7 euro a děti do 6 let mohou zoo navštívit zcela zdarma.