Památky Skotska

Skotsko je nádherná země, neboť se může pochlubit panenskou přírodou a mnohými historickými památkami.

Prohlídku Skotska musíme začít v Edinburghu, neboť Edinburgh je jedno z nejkrásnějších měst na světě. Dominantou města je obrovský hrad, který byl postaven na čedičovém jádru vyhaslé sopky. Pokud si na prohlídku hradu najdete čas, tak vás čeká nevšední zážitek. Již pohled z hradu na celý Edinburgh je úchvatný a strhující. V útrobách hradu jsou navíc uloženy nádherné skotské korunovační klenoty. Královské korunovační klenoty můžete spatřit na vlastní oči, jsou totiž vystaveny v trůnním sále hradního komplexu. Celý hradní areál je impozantní, než ho projdete celý, zabere vám to několik hodin.

Z Edinburghu se můžete přesunout do Glasgow, což je největší město Skotska a třetí největší město Velké Británie. Glasgow je především univerzitní město a město kultury. Za pozornost stojí návštěva Muzea moderního umění nebo obřího Muzea dopravy. Glasgow se rovněž může chlubit obrovským Národním stadiónem, který se jmenuje Hampden Park. Na tomto stadiónu hrají své fotbalové zápasy místní slavné kluby Celtic a Rangers.

Fingals Cave

Slavná mořská jeskyně z filmu Harry Potter - více o této jeskyni se dočtete v našem článku Fingals Cave.

Z Glasgow však už musíte vyrazit do drsné, ale nesmírně nádherné skotské Vysočiny. Skotská Vysočina je jedinečná, neboť je směsicí vysokých zelených kopců, nádherných jezer a nehostinných mokřin. Na procházce po této části Skotska často potkáte divoké řeky a osamělé romantické hrady. Občas zde také zahlédnete divokou zvěř, především jeleny nebo zlatého orla. Kopce skotské Vysočiny nejsou Alpy, ale na dně mnohých údolí vám přijdou zdejší kopce stejně úchvatné a strhující jako byste byli v Alpách.

Dalším lákadlem Skotska jsou západní ostrovy, kterých je nepočítaně. Za všechny jmenujme především ostrov Iona, nebo ostrov Staffa kde bylo v minulosti centrum keltského křesťanství. Dodnes tyto staré časy připomíná starobylý benediktinský klášter, který byl založen už v roce 1208.

Další památky Skotska najdete v Průvodci Skotskem.