Památky Severního Irska

Severní Irsko je bezesporu stát s bohatým kulturním dědictvím a velmi živými lidovými zvyky a tradicemi, které jsou všudepřítomné. Severní Irsko je zajímavé především pro milovníky netradičních jazyků, neboť místní obyvatelé stále používání ulster-skotský jazyk neboli takzvaný Ullans.

Na své si v Severním Irsku přijdou také obdivovatelé starých církevních staveb a památek. Křesťanství v Severním Irsku je totiž mnohem starší než v České republice. Křesťanství zde bylo zavedeno již v pátém století. Může za to neúnavný misionář Patrik, který je národním patronem celé země. Po Patrikovi zde zbyl kostel v Armaghu, který byl vybudován už v pátém století. Ostatky svatého Patrika jsou však pohřbené v městečku Downpatrick.

V Severním Irsku však najdete mnohem starší památky než jsou památky z pátého století. Jedna taková se nachází u Mount Sandel nedaleko obce Coleraine a jedná se o staré sídliště z doby okolo roku 7 000 před naším letopočtem. Nadto jsou zde i naleziště z dávné doby kamenné nebo rané křesťanské památky v krajích Fermanagh a Tyrone.

V Severním Irsku narazíte i na další malebné a půvabné skvosty. Jeden takový malebný skvost je nádherná pobřežní trasa Causeway Coastal Route, která vám doslova vyrazí dech, neboť se řadí mezi deset nejpěknějších silnic na světě. Antrimské rokliny a tajemně děsivý hrad Dunluce vypínají se nad rozeklanými útesy jsou jenom dvě z místních nesmazatelných zajímavostí.

Kdo by však přece jenom chtěl navštívit klasickou civilizaci, nechť jede do Belfastu. Belfast je hlavním městem Severního Irska, takže nabízí vše, co se k dějinám tohoto území váže. Kdo by se chtěl dozvědět něco o dějinách Severního Irska, nechť navštíví rozsáhlé Ulster Museum. Jedná se o muzeum, které má čtyři patra. Zde se dozvíte vše o místní historii, architektuře a starých památkách.

Na své si přijdou také milovníci geologie, přírodopisu a techniky. K nejcennějším exponátům patří nádherné zlaté a stříbrné šperky, které byly vyloveny z Girony, což byla loď španělské Armády, která v roce 1588 ztroskotala nedaleko Obrova chodníku. V Belfastu však ještě můžete navštívit zajímavou botanickou zahradu, katedrálu svaté Anny, vyšňořenou místní operu Grand Opera House a známou viktoriánskou nálevnu Crown Liquor Saloon.