Památky Chorvatska

Co všechno může Chorvatsko nabídnout? Vedle moře a krásného slunného počasí také řadu zajímavých památek. Platí to především pro Dubrovník a Split, města, která jsou zapsáná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.Dubrovník je perla Jadranu. Mohutné hradby, pevnost svatého Jana, námořní muzeum, kostel svatého Blažeje, palác Sponza, to vše je starý, dobrý Dubrovník. Stačí se procházet po široké třídě Stradun, což je hlavní tepna Dubrovníku a dýchne na vás dlouhá a starobylá historii tohoto města.

Split má rovněž své kouzlo. Split má především jednu unikátní památku, kterou byste neměli minout. Touto památkou je Diokleciánův palác, který nechal postavit sám římský císař Dioklecián.

Vedle nádherných pamětihodností má chorvatsko i krásnou přírodu. Národní parky, ostrovy, hory, dravé řeky, to všechno lze v Chorvatsku spatřit a navštívit. Mezi mnohými krásnými místy lze jmenovat Národní park Krka. Tento idylický park se nachází blízko Šibeniku a vznikl za účelem ochrany dolního toku řeky Krka.

V tomto rajském prostředí na vás čekají četné jezera, úžasné vodopády a vodní cesty. Vřele doporučuji vodopád Skradinski Buk, kde se voda řítí z výšky 47 metrů přes 17 kaskád do velkého skalního jezera vybízejícího ke koupání. Dobrým tipem je rovněž plavba člunem z přímořského městečka Skradin.

Celý park je doslova protkán četnými turistickými cestami, které uspokojí i ty nejnáročnější turisty. Po vydatné túře si můžete dát na zub domácí pršut, což je na vzduchu sušená uzená šunka, která se často servíruje jako předkrm s pažským sýrem.

Druhým krásným Národním parkem je Národní park Kornati. Tento Národní park má neuvěřitelných 89 ostrovů, které jsou jen řídce osídleny. Kdo má rád klid a panenskou přírodu, je to ideální místo k odpočinku a relaxaci. Nadto je toto krásné místo rájem pro všechny jachtaře. Různé společností totiž pořádají na Kornatské ostrovy celodenní výlety ze Zadaru nebo Šibeniku. Jsou to často týdenní plavby na jachtách s kapitánem, který vám také po celé plavbě chutně vaří.