o Rusku

Rusko, které můžete znát i pod oficiálním názvem Ruská federace je opravdu obrovská země, je to vlastně největší země světa. Se svou rozlohou 17 milionů kilometrů čtverečních opravdu nemá konkurenci. Prakticky celá oblast Ruska je pevnina, vodní plocha zabírá pouze 0.5%. Nutno vzít ale v potaz, že ne všechny oblasti Ruska jsou obydlené. Některé oblasti jsou tak nehostinné, že v těchto místech žije opravdu jen hrstka lidí.

Russia-Flag-128Rusko tak zabírá velkou část východní Evropy a prakticky celou severní část Asie. Co se týče počtu obyvatel Ruska, je tato země devátou nejlidnatější zemí světa. Pokud vezmeme v potaz právě velikost této země, není počat obyvatel nijak oslnivý. Přesto vězte, že v Rusku žije přes 143 milionů obyvatel.

Hlavním městem Ruska je Moskva, jedná se o největší Evropské město, kde na rozloze přes tisíc kilometrů čtverečních žije přes 11 milionů obyvatel. Každý asi někdy slyšel o slavném Rudém náměstí, které bylo v roce 1990 prohlášeno za světové kulturní dědictví UNESCO. Rusko sousedí s mnoha státy, je to dáno hlavně jeho obrovskou rozlohou. Sousedé Ruska tedy jsou Norsko, Finsko, Lotyšsko, Bělorusko, Estonsko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, Severní Korea, Litva, Polsko. Rusko je tak velké, že pokud byste ho projeli napříč, překonáte tak časový rozdíl přes 11 hodin.

Rusko v devadesátých letech zmítalo v těžké ekonomické krizi, jak šel čas, tak ale ekonomika Ruska rozběhla a dnes patří Rusko opět mezi první desítku ekonomických velmocí. Rusko patří k premiantům hlavně díky bohatým zásobám přírodních zdrojů a nerostných surovin, stejně tak jako je Rusko zásobárnou ropy a zemního plynu. Rusko si tak jako málokterá země získává status energeticky soběstačná země.

rusko 450

Rusko je země mnoha tváří