O Francii

Francie je země, která se nachází v západní Evropě. Státní zřízení je poloprezidentská republika. Úřední měnou je euro. Hlavním městem země je Paříž, kde žije něco přes 2 200 000 obyvatel, v celé aglomeraci pak přes 10 milionů obyvatel. Francie sousedí celkem s osmi evropskými státy. Francie sousedí na jihu země se Španělskem, Andorrou a Monakem, na severu země s Belgií a Lucemburskem, na východě země s Německem, Itálii a Švýcarskem. Na západě je pak Francie omývána Atlantickým oceánem. Rozlohou je Francie na 47 místě na světě, má celkem 547 030 kilometrů čtverečních.

Francouzská vlajka má tři svislé pruhy, první pruh je modrý, prostřední pruh je bílý a třetí pruh je červený.

V současnosti žije ve Francie přes 62 800 00 obyvatel. V zemi je úřední jazyk francouzština. Největší města země jsou Paříž, Marseille, Lyon, Nice a Nantes.

Z náboženského hlediska je Francie křesťanská země, většina lidí se hlásí k římsko-katolické církvi, jedná se zhruba o 83 procent obyvatelstva. Přibližně 10 procent obyvatelstva se hlásí k islámu.

Nejvyšším bodem země je hora Mont Blanc, která měří 4810 metrů. Francouzské hospodářství je tradičně velmi silné. Francie je členem G8, což je uskupení osmi nejbohatších zemí světa. Ve světovém žebříčku je pátou nejsilnějším světovou ekonomikou. Chloubou francouzského průmyslu jsou vysokorychlostní vlajky TGV a letadla Airbus.