Německo

Hrad Harburg

lis 13 2015

Hrad Harburg se nachází v bavorské stejnojmenné obci, která se nachází v okrese Donau-Ries. Obec Harburg má v současné době okolo 5500 obyvatel a středověký hrad se romanticky pne nad obcí.


Romantický hrad
Hrad Harburg se dochoval ve velmi dobré kondici. Krásné středověké kryté zídky, pěkné věže a věžičky, střechy s červenými taškami a vše v dobrém a neporušeném stavu. Hrad Harburg prostě patří k nejzachovalejším středověkým hradům na území Bavorska a je chloubou této spolkové země. Hrad je přístupný veřejnosti a prohlídky v anglickém jazyce jsou k dispozici vždy ve středu a v neděli. Prohlídky v německém jazyce jsou pochopitelně přístupné každý den mimo pondělí. Prohlídka trvá zhruba jednu hodinu. Plné vstupné je sedm euro, za dítě pak zaplatíte čtyři eura. Během zajímavé prohlídky se od průvodce například dozvíte, že po hradě se ještě dnes potulují duchové. V areálu hradu se taktéž nachází malý hotel a restaurace.

DSC03778

Hrad Harburg foto Černý tulipán


Krátká historie hradu
První zmínky o hradu Harburg jsou už z roku 1150. Za stavbou hradu stojí mocný hraběcí švábský rod Štaufů. Zajímavostí je, že tento mohutný středověký hrad nebyl v minulosti nikdy vážně poškozen, takže tento hrad na řekou Wörnitz je autentickou ukázkou tehdejšího středověkého stavebnictví. Největší přestavba hradu proběhla v 18. století, kdy byl hrad náležitě opevněn. Hrad Harburg v současné době patří knížecí rodině Oettingen-Wallerstein.

DSC03781

Hrad Harburg foto Černý tulipán


Historické městečko
Kromě mohutného historického hradu stojí za pozornost také prohlídka města. Město Harburg se může pochlubit pitoreskními uzoučkými uličkami, do kterých je vtěsnána celé řada příjemných restaurací a útulných apartmánů. Za návštěvu stojí rozhodně i kamenný most z roku 1702, z kterého pořídí fantastické fotky na hrad i historické město. Většina domů ve městě je hrázděných, takže se ve starém městě budete cítit jako ve středověku. Pokud budete hledat další turistické informace o Harburgu, běžte k radniční budově, kde narazíte na Turistickou kancelář. Z historických zajímavosti obce je potřeba ještě zmínit, že v obci se rovněž nachází starý židovský hřbitov.