Německo

Donauwörth

lis 08 2015

Donauwörth je bavorské město, které se nachází v okrese Donau-Ries. Město leží na soutoku řek Wörnitz a Dunaj a v současné době má toto malebné město něco málo přes 18 000 obyvatel.


Malé dějiny města
Město Donauwörth bylo v minulosti malou rybářskou osadou. Vrchol slávy zažila tato bavorská obec v roce 1301, kdy byla obec Donauwörth prohlášena za svobodné císařské město. Velkou ránu utrpělo město během druhé světové války, kdy bylo hodně zničeno. Po druhé světové válce začíná rychlá obnova města, takže v současné době je město opět jako ze škatulky.

DSC03829

Místní radnice se zvonkohrou foto Černý tulipán


Hlavní památky města
Hlavní památkou města je bezesporu Rathaus, která byla postavena už v roce 1236. Na radnici je umístěná zvonkohra, která hraje každý den v jedenáct a v šestnáct hodin. Zvonkohra hraje skladbu místní hudební legendy Wernera Egka z jeho opery Kouzelné housle.
Další významnou památkou města je hlavní chrám Liebfrauenkirche, což je mohutný gotický kostel, který má tři lodě. V kostele se zachovaly původní fresky. Ve zvonice má domov největší kostelní zvon ve Švábsku, který váží úctyhodných 6 550 kilogramů. Kostel má rovněž přístupnou věž, která je vysoká 56 metrů a má 250 schodů. Z ochozy věže můžete za dobrého počasí vidět vrcholky majestátních Alp.
Druhým významným chrámem Donauwörthu je barokní kostel Heilich-Kreuz-Kirche, který byl vybudován v letech 1717 až 1720. V kostele je umístěn vzácný kousek dřeva, který podle legendy pochází z kříže Ježíše Krista.

DSC03804

Centrum města foto Černý tulipán


Muzea a zajímavosti
V Donauwörthu najdete jedno velmi zajímavé muzeum, které nadchne všechna malá děvčátka. Jedná se o Käthe-Kruse-Poppenmuseum, které vystavuje různé druhy panenek a krásným domečků pro panenky. Všechny exponáty pocházejí od Käthe Kruse, který byl světové známým návrhářem panenek. Děti do šesti let vstupné neplatí, snížené vstupné je 1,50 euro, vstupné pro dospělé pak 2,50 euro. Muzeum se nachází v bývalém kapucínském klášteře, který najdete na ulici Pflegstrasse 21.
Další zajímavostí města je příjemný městský park, který se táhne kolem staré pevnosti Mangoldfelsen. Z městského parku dojdete až k jednomu z nejstarších železničních nepoužívaných tunelů v Německu, který vede do severozápadní části města.