Německo

Würzburgská rezidence

zář 05 2015

Würzburgská rezidence patří od roku 1981 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právem, protože je to jeden z nejkrásnějších barokních zámků na území Německa.


Krátká historie zámku
Würzburgská rezidence spatřila světlo světa roku 1744, kdy byl velkolepý barokní zámek po dvaceti čtyřech letech dostavěn. Zámek si nechal postavit kníže Jan Filip a jeho bratr biskup Fridrich Karel ze Schönbornu. Zámek má celkem tři křídla a tři sta nádherných a přepychových barokních a rokokových místností.

Dsc03014

Celkový pohled na zámek foto Černý tulipán


Popis zámku
Při prohlídce zámku si určitě nenechte ujít Hofkirche, Kaisersaal a Treppenhaus. Hofkirche je dvorní chrám, který je přepychově vyzdoben obrazy, malbami a sochami. Za nejcennější jsou pokládány obrazy od barokního italského malíře Giovanniho Battisty Tiepola. Za nejkrásnější sál Würzburgské rezidence je pokládán rozkošný Kaisersaal. Nejpozoruhodnější je však Treppenhaus, kde se nachází největší freska na světě. Autorem této fresky je opět italský malíř Tiepolo, který tuto fresku vytvořil v roce 1753. Freska představuje Evropu, Asii, Ameriku a Afriku a rozprostírá se na ploše 750 čtverečních metrů. Mezi další atrakce rozlehlého zámku patří například Zahradní sál a Benátská síň. V Zahradním sálu spatříte krásné rokokové štuky od Antonia Bossiho. Klenba sálu pak krášlí malba, která znázorňuje Hostinu bohů. V Benátské síni se pak můžete obdivovat nádherné tapiserii, která představuje frivolní scénu z benátského karnevalu.

Dsc03013

Kašna před zámkem foto Černý tulipán


Procházka kolem zámku
Würzburgskou rezidenci můžete obdivovat také zvenčí. Za pozornost stojí například přepychové průčelí, které je vyzdobeno erbem patrona zámku. Hodna pozornosti je rovněž fontána, kterou najdete na čestném nádvoří před rezidencí. Fontána má již charakter obecního vlastnictví, protože byla postavena z darů würzburgských občanů.


Praktické informace
Würzburgskou rezidenci najdete na ulici Residenzplatz 2. Z centra města sem jezdí linkové autobusy nebo tramvaje. Rezidence je otevřena denně od 9 do 18 hodiny. Vstupné je 7,50 euro, snížené 6,50 euro. Prohlídka rezidence je možná v němčině nebo v angličtině.