Německo

Řezno je starobylým městem králů a císařů

srp 17 2015

Bavorské Řezno či Regensburg se nachází nedaleko od České republiky, takže je z České republiky ideálním místem pro zajímavý jednodenní výlet, který můžete okořenit návštěvou velkého množství historických památek.


Řezno má přes tisíc stavebních památek
Řezno je středoevropské město, které má velmi bohaté dějiny. Historické centrum města je velmi zachovalé a čítá zhruba na tisíc pět set stavebních památek. Historická čtvrt Stadtamhof je dokonce od roku 2006 zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi historické památky Řezna, které musíte opravdu vidět, patří pitoreskní náměstí Krauterermarkt s kostelem Sv. Jana, Kamenný most přes Dunaj z 12. století, zajímavé muzeum chrámového pokladu nebo dobře zachovalý patricijský palác u brány Heuport.

DSC04133

Dóm sv.Petra foto Černý tulipán


Dóm sv. Petra
Největším kostelem v Řezně je však dóm sv. Petra, který byl postaven v gotickém stylu. Majestátnímu gotickému kostelu vévodí dvě štíhlé věže, které jsou vysoké 105 metrů. Dvě krásné štíhlé věže však byly ke kostelu přistaveny až v 19. století, přesněji v letech 1859 až 1869. Základy kostela byly však postaveny ve 13. století na místě bývalého římského vojenského tábora. Součástí kostela je Domschatzmuseum, které vystavuje bohatou sbírku liturgických předmětů a rouch. Uvnitř gotického kostela, který je veřejnosti přístupný, stojí za pozornost zejména barevná okna, která jsou původní. Chrám má tři lodi, přičemž délka lodi je 100 metrů. V katedrále se rovněž nachází krypta, kde jsou hrobky Řezenských biskupů. Při prohlídce katedrály si ještě všimněte velmi cenných deseti oltářů.

DSC04170

Stará radnice foto Černý tulipán


Altes Rathaus
Dalším magnetem Řezna je světle žlutá stará radnice Altes Rathaus, která pochází z 15. století. Radnice se nachází na náměstí Rathaisplatz a za poplatek je veřejnosti přístupná. Uvnitř radnice se nachází bohatě zdobený sál, ve kterém dlouho dobu zasedal říšský sněm Svaté říše římské. Toto shromáždění šlechticů a církevních hodnostářů se na Altes Rathaus scházelo od roku 1663 až do roku 1806. Zajímavosti zdobené síně Reichsaal jsou barevně zdobené lavice, aby bylo zřejmé, kdo má kde přesně sedět.